ZIELONA GÓRA:

Wakacje – czas beztroski, ale pociechy wysyłajmy na nie z głową

Wakacje już trwają. Niektóre dzieci i młodzież już udały się na wypoczynek Na ostatni dzwonek w szkołach nie czekała zielonogórska policja, która wraz z początkiem czerwca uruchomiła Stały Punkt Kontroli Autobusów.

Ten jest czynny codziennie od 6:30 do 9:00 na pętli MZK przy ul. Wrocławskiej. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów, którymi dzieci i młodzież będą podróżować na wakacje, jak również trzeźwość kierowcy. Poza stałym punktem kontroli można także zgłaszać kontrole autokaru w terenie, jednak funkcjonariusze proszą, by robić to przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Organizatorzy wyjazdu, opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą,  mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 997, 68 4762411 lub 68 4762412.

Wszyscy organizatorzy wyjazdów zaplanowanych w godzinach 6.30-9.00 proszeni są o skierowanie swoich autobusów do punktu kontroli jeszcze przed zabraniem grupy.

Policja przypomina, że niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:

– gaśnica;

– apteczka;

– tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18 (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci) – w przypadku „gimbusów” tabliczka z napisem „autobus szkolny”;

– oznaczenie na zewnątrz autobusu – liczba miejsc;

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają:

– sprawność hamulców;

– układ kierowniczy

– stan opon;

– osie, koła, zawieszenie;

– widoczność;

– ważność badań technicznych;

– światła;

– wycieki paliwa i oleju;

– wyjścia awaryjne z autobusu (drzwi autobusu muszą być otwierane również z zewnątrz)

Zobacz więcej
Back to top button
X