ZIELONA GÓRA:

Tarcza Antykryzysowa 9.0 nadal działa

Lubuscy przedsiębiorcy nadal mogą korzystać ze wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej 9.0. Wprowadzona w maju tarcza poszerzyła liczbę branż, które mogą starać się o pomoc. W sumie pojawiło się aż 17 nowych rodzajów działalności.

Tarcza 9.0 umożliwia zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 r a także za grudzień 2020 r., styczeń oraz luty 2021 r. o ile spełnione będą nowe warunki. Będzie też można otrzymać  od jednego do maksymalnie pięciu świadczeń postojowych.

O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 roku, a 31 marca 2021 r. ich przeważająca działalność była oznaczona jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Aby sprawdzić, czy pomoc przysługuje należy porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Można ten przychód porównać również do przychodu z września 2020 roku.

Nowością jest natomiast możliwość porównania przychodu do osiągniętego w lutym 2020 r., czyli przed pandemią.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.

Wnioski do ZUS w ramach nowej Tarczy Antykryzysowej można składać wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: