KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Serduszek nie będzie (zwłaszcza prawdziwych). Łowiectwo pokaże kulturowe oblicze

W Muzeum Ziemi Lubuskiej – jak zawsze pełno ofert dla mieszkańców. Obecnie trwa w nim wystawa poświęcona Izraelowi. Stąd również tematyka warsztatów z okazji ferii zimowych jest podporządkowana kulturze żydowskiej. A na otwarcie czeka już kolejna ekspozycja – związana z 95-leciem Polskiego Związku Łowieckiego.

To imponujący zbiór kolekcjonerów prywatnych, z których jeden – pan Kowalcze z Krakowa – specjalizuje się w zbiorach pokazujących chociażby boginię łowów Dianę w różnych historycznych kontekstach – są to figury, różnego rodzaju formy malarskie. A z drugiej strony mamy bogaty zbiór bibliofilski, pokazujący wpływ łowiectwa na literaturę. Położyliśmy nacisk na kulturowy aspekt łowiectwa, a nie trofeistykę – nie będzie więc wypchanych zwierząt czy rogów.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Na wystawie zobaczymy m.in. pierwsze wydania „Pana Tadeusza” – epopei, w którym motywy łowieckie występują dość licznie. Otwarcie ekspozycji „95 lat Polskiego Związku Łowieckiego” 14 lutego o 17:00 w gmachu muzeum przy al. Niepodległości 15.

W tym tygodniu powróci również cykl Jazzujące Muzeum. Więcej w całości rozmowy z dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Leszek Kania

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X