ZIELONA GÓRA:

Pożar wysypiska w Raculi. Maćkowiak: „dyrektor ZGK powinien się tłumaczyć”

W całej Polsce dochodzi do pożarów składowisk odpadów. Zielona Góra również nie jest wolna od tego problemu. Wczoraj o godzinie 23:00 paliło się wysypisko w Raculi. O zdarzeniu, a także miejskiej gospodarce komunalnej w ogóle, wypowiedział się Grzegorz Maćkowiak z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.

Maćkowiak przypomniał, że w maju apelował o to, by władze miasta zajęły się dwoma składowiskami: na terenie nieczynnej hali Zastalu i właśnie w Raculi. „W związku z falą pożarów na wysypiskach w naszym kraju proszę o pilną interwencję w sprawie prywatnych wysypisk śmieci w Zielonej Górze. (…) Zachodzi obawa, że w naszym mieście taka sytuacja może się także wydarzyć” – pisał do prezydenta. Odpowiedź otrzymał po miesiącu.

Odpowiedź dotyczy tak naprawdę przyszłej ustawy, którą proceduje rząd. Nie ma tutaj żadnych informacji, co miasto zamierza zrobić, jak zabezpieczyć składowiska przed ewentualnym pożarem. Miasto nie może sobie pozwolić na żaden pożar. Ma służby i spółki, które mogłyby wyznaczyć ludzi do monitorowania wysypisk. Mój apel ma półtora miesiąca. Co zrobił prezydent w tej sprawie – do dzisiaj nie wiem.Grzegorz Maćkowiak

Do pożaru w Raculi doszło i był to już drugi raz. Strażacy podejrzewają, że ogień został zaprószony. Według działacza Forum Młodych PiS odpowiedzialność za wysypisko powinien teraz wziąć Zakład Gospodarki Komunalnej.

Uważam, że przede wszystkim pan Sikora powinien wytłumaczyć się, dlaczego drugi raz w ciągu krótkiego czasu dochodzi tam do pożaru. To nie jest błaha sprawa, bo dotyczy zdrowia mieszkańców. Mam nadzieję, że Państwowa Straż Pożarna i prokuratura zajmą się tą sprawą z urzędu. Szczególnie prokuratura, która wyjaśni tę sprawę dogłębnie. Nie możemy pozwolić sobie na żaden pożar w mieście.Grzegorz Maćkowiak

Maćkowiak podkreślił, że dwa inne wysypiska – w Przylepie i na byłej hali Zastalu są dużym zagrożeniem. Ze względu na niewielką odległość od miejsc zamieszkania w razie pożaru tych składowisk może dojść do katastrofy ekologicznej w mieście.

Zobacz więcej
Back to top button
X