ZIELONA GÓRA:

Plac Bohaterów otworzy się na piłkarskie emocje. W centrum uwagi – bezdomni

Sportowa rywalizacja jest ważna, ale w ich przypadku to również terapia. Bezdomni i osoby ze środowisk trzeźwościowych ponownie staną na piłkarskim boisku. Po raz trzeci w Zielonej Górze rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w ulicznej piłce nożnej.

W zmaganiach startuje 16 drużyn, m.in. MONAR Milejowice, „Powrót z U” Częstochowa i Brat Albert Wrocław. O istocie zawodów mówi wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak:

– Czas, w którym odbywają się te mistrzostwa, jest bardzo znaczący. Jak państwo pamiętacie, niedawno mieliśmy ogólnoświatowe Dni Godności. Te osoby bezdomne, uzależnione, również wpisują się w Dni Godności. Dla miasta to wielkie wyzwanie, bo po raz trzeci mistrzostwa będą się odbywały w centrum miasta. W centrum, właśnie po to, żeby pokazać tych ludzi, powiedzieć, że oni też wymagają naszej uważności – stwierdziła wiceprezydent.

Na to, że rozgrywki zmieniają społeczne postrzeganie bezdomnych, zwraca też uwagę Maciej Góras, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Joker.

– Jednym z naszych celów tych mistrzostw jest odczarowanie obrazu osoby bezdomnej. Ludzie, którzy pojawiają się na placu, zmieniają ten obraz – przychodzą, dopytują się czy faktycznie są to osoby bezdomne. Kiedy widzą chłopaków wysportowanych, z ładnymi sylwetkami, to oni nie kojarzą się z bezdomnymi.

W trakcie mistrzostw nastąpi również wybór składu reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Osób Bezdomnych w Oslo.

Mistrzostwa Polski w ulicznej piłce nożnej osób bezdomnych i środowisk trzeźwościowych odbędą się 20 i 21 maja na placu Bohaterów w Zielonej Górze. Poniżej podajemy skład grup.

GRUPA A

Zakład Poprawczy Studzieniec

Stowarzyszenie „Dla Naszych Dzieci”

Nowy Dworek II

Brat Albert Wrocław

 

GRUPA B

OTU Cibórz

MONAR Dębowiec

Brat Albert Zarząd Główny

„Powrót z U” Częstochowa

 

GRUPA C

Nowy Dworek I

Caritas-Serce Warszawa

MONAR Luta

MONAR Milejowice

 

GRUPA D

MONAR Nowolipsk

GTCh Katowice

Hostel Dębowiec

MONAR Rożnowice 34

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00