ZIELONA GÓRA:

Lesicki: budżet obywatelski powinien być obywatelski

Nad budżetem obywatelskim pochyliła się Zielonogórska Rada Działalności Pożytku Publicznego wraz z grupą społeczników i seniorów. Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie. Opracowane wnioski mają trafić na biurko prezydenta Zielonej Góry.

O budżecie obywatelskim mówił też w programie Prezydent na 96 FM Dariusz Lesicki. Zdaniem zastępcy Janusza Kubickiego budżet w obecnym kształcie spełnia swoje zadanie.

Budżet Obywatelski powinien być obywatelski i to obywatele decydują, co ma być realizowane. Ja wiem, że są różne głosy, że niektórzy są sprytni, bądź działają w sposób zorganizowany. Ja myślę, że to jest właśnie obywatelskość. Jeżeli potrafimy zebrać kilkaset, czy kilka tysięcy osób pod wspólnym sztandarem jednej inwestycji, to znaczy, że jesteśmy aktywni i rzeczywiście ten poziom obywatelskości zostaje.

Społecznicy chcą, aby w budżecie obywatelskim mieszkańcy uczestniczyli już na etapie konsultacji. Ze spotkań mają zrodzić się informacje, na co jest w mieście zapotrzebowanie. Dariusz Lesicki jest sceptyczny.

– Ja słyszę, że mają być jakieś prawybory projektów. Myślę, że to jest element, który nie do końca jest związany z obywatelskością, żebyśmy nie zatracili tej obywatelskości, bo stworzymy kolejny zespół, który będzie wybierał kolejne projekty. Myślę, że Rada Miasta, która zatwierdza finanse jest przedstawicielem wszystkich mieszkańców też mogłaby takiej podejście zastosować, dlatego mam nadzieję, że budżet obywatelski zawsze będzie obywatelski, a nie ustalany przy stolikach różnych komisji.

Lesicki uważa, iż dobrze się stało, że z budżetu obywatelskiego zostały wyeliminowane inwestycje oświatowe. Miasto zastanawia się, co zrobić, aby w przyszłości wyeliminować proceder posługiwania się nie swoim numerem PESEL. Do takich patologii doszło w tegorocznej edycji budżetu.

To jest sytuacja, która jest elementem technicznym i w tej chwili myślimy to, jak sprawdzać, aby nikt się nie był w stanie podszyć pod dany PESEL. Może weryfikatorem będzie wprowadzenie imienia ojca, matki – zastanawia się Lesicki.

Prezydent na 96 FM 10-05

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: