LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Elżbieta Polak: Finansowanie szpitali? Jest się o co martwić

 – Nie wyobrażamy sobie, by szpitalom obcinano fundusze. Ucierpią na tym pacjenci – mówiła dziś Elżbieta Polak w programie „Region Południe”.

Marszałek województwa lubuskiego odniosła się do decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak jak już informowaliśmy, lubuskie szpitale – w tym Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze – otrzymały informację o zmniejszeniu ryczałtów z NFZ. Z powodu tej decyzji nasza placówka tylko za maj straciła ok. 250 tysięcy złotych. – Jako zarządca szpitala nie zgadzam się na takie stawianie sprawy – mówiła Elżbieta Polak.

Nie zgadzam się z tym, zaprosiłam na najbliższy Konwent Marszałków ministra zdrowia i dyrektora NFZ żeby nam to wytłumaczył. Dlaczego nakłada się korekty? Odpowiadam za finanse szpitali. Jeśli będą one generowały straty, to samorząd wojewódzki będzie musiał je pokryć. . 

Przypomnijmy, że NFZ argumentował podjęcie takiej decyzji faktem, że szpitale w dobie pandemii koronawirusa nie realizowały świadczeń, a mimo to otrzymywały środki w formie rekompensaty. Elżbietę Polak zapytaliśmy również o to, czy można spodziewać się dłuższych kolejek w szpitalach.

Mówię jak jest, abyśmy byli do tego przygotowani. Jeśli nie będzie odpowiedniego finansowania, będą dłuższe kolejki i planowane zabiegi będą przesuwane na dalsze terminy, a dostępność wcale się nie poprawi. Jest się o co martwić.  

Dodajmy, że program „Region Południe” w każdy poniedziałek o 12.30.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: