ZIELONA GÓRA:

Budżet miasta przyjęty. Co się w nim znajdzie, jakie są uwagi?

Zielona Góra ma uchwalony budżet na 2019 rok. Radni przyjęli projekt, który m.in. zakłada, że planowane dochody miasta będą wynosić ponad 885 milionów złotych. Wydatki pochłoną ponad 930 milionów. Jak będzie wyglądać realizacja tego budżetu?

Największą pozycją, jeśli chodzi o wydatki, będzie oświata i edukacja. Trafi na nią ponad 270 milionów złotych. Drugie miejsce zajmują inwestycje z kwotą 200 milionów. Część z nich to zadania, które będą miały swoją kontynuację.

Jest to budżet proinwestycyjny. Kończymy wielki projekt wymiany autobusów na elektryczne, dzięki czemu będzie nam się w mieście nie tylko lepiej jeździć, ale również lepiej oddychać. Budujemy nowe drogi, nową szkołę, bo jest to niezbędne. Chcemy budować nowe mieszkania, nowe parki. Te wszystkie rzeczy, które do tej pory robiliśmy, będziemy robić dalej. Na pewno nie jest to budżet idealny – takiego chyba nikt na świecie nie jest w stanie uchwalić, poza Abu Dhabi albo Dubajem. Cały czas jednak kwota wydatków jest wysoka.Janusz Kubicki

Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa oraz komisje rady miasta. Nie obyło się jednak bez zastrzeżeń, na przykład do kwestii wydatków.

Rośnie nam majątek miasta. Mamy dużo nowych inwestycji, które jednak wymagają bieżącego utrzymania. Wzięliśmy środki europejskie, to fajnie się buduje, ale potem na utrzymanie inwestycji potrzebujemy własnych pieniędzy. Niestety, w opinii komisji wielkość środków na bieżące utrzymanie nie rośnie proporcjonalnie do potrzeb. Taki przykład – parę lat temu mieliśmy szeroko rozbudowany program Orlików. Dzisiaj te Orliki zaczynają nam się sypać. Jeżeli w tym roku nie zaczniemy remontów tych najbardziej starych i zużytych, to za chwilę się okaże, że ta inwestycja była, 10 lat nam posłużyła i się skończyła.Andrzej Brachmański, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów rady miasta

Radni skupieni w Komisji Budżetu i Finansów zwrócili również uwagę na podwyżkę cen energii elektrycznej. Złożyli wniosek o to, by miasto opracowało program oszczędnościowy. Problem dostrzegła również Komisja Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska.

Niepokoi nas wzrost cen energii za megawat. Opłaty za wodę będzie ustalała spółka Skarbu Państwa, nie my jako samorządowcy, co również nas niepokoi.Marcin Pabierowski, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska

Planowane zadłużenie miasta to ponad 386 milionów złotych. Deficyt będzie zaś wynosił ponad 45 milionów, a pokryje go kredyt. – Zadłużenie wynika z tego, że bierzemy środki unijne. Przypomnę, że w ciągu 1,5 roku kupiliśmy 100 autobusów. To jest naprawdę gigantyczna ilość. Nigdy w historii miasta nie było takiej operacji, więc to musi kosztować – komentuje prezydent Kubicki.

Uchwała budżetowa została przyjęta głosami 23 radnych. Przeciwni jej byli Anita Kucharska-Dziedzic z Ruchu Miejskiego Zielona Góra oraz Tomasz Nesterowicz, radny SLD.

Pierwsze zmiany w uchwale budżetowej radni planują na pierwszy kwartał 2019 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00