ZIELONA GÓRA:

Amfiteatr do wyburzenia? PO: nie zgadzamy się, chcemy remontu

Koncepcja jest wspólna, ale wycena - niekoniecznie

Jesteśmy przeciwni wyburzaniu zielonogórskiego amfiteatru – deklarują lubuscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem należy ten obiekt zmodernizować, aby dobrze służył ludziom kultury i mieszkańcom. A prace powinny ruszyć jak najszybciej.

PO podkreśliła, że radni klubu starali się o to, by wpisać amfiteatr do Gminnego Programu Rewitalizacji. Rada miasta przyjęła nowy GPR. Amfiteatr widnieje w nim jako centrum koncertowo-kongresowe. Marcin Pabierowski twierdzi, że w tej sytuacji nie może być mowy o wyburzeniu obiektu.

To jest historia Zielonej Góry. Lata 70. to czas budowy całego obiektu. To, co dziś widzimy, jest konsekwencją tego, że użytkowanie obiektu i jego ochrona nie była prowadzona w należyty sposób. Nie było bieżącej konserwacji, zabezpieczenia skarpy, usuwania śniegu, malowania. Wszystkie te rzeczy wpłynęły na to, że degradacja bardzo mocno postępuje i to nas niepokoi. Ale to nie jest argument, by cokolwiek wyburzać. To trzeba po prostu zmodernizować.Marcin Pabierowski

Podobnie jak Adam Urbaniak, Marcin Pabierowski proponuje, by miasto ogłosiło konkurs na projekt modernizacji obiektu. Plan powinien uwzględnić zadaszenie amfiteatru i nowe miejsca dla widowni.

Mamy kilka przykładów zadaszenia: lekkie, powłokowe zastosowane na przykład w Sopocie. Zadaszenia ciężkie – żelbetowe lub drewniane oraz zadaszenia nasuwane, jak na przykład w Kielcach. Tam sobie poradzono z tym problemem.Marcin Pabierowski

W okolicy amfiteatru architekci muszą wziąć pod uwagę miejsca parkingowe i ochronę Parku Piastowskiego. Ważne jest również zaplecze dla artystów i dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Ten amfiteatr jest – trzeba to powiedzieć – w opłakanym stanie. Widownia przypomina mi lata 60., kiedy przychodziłem jako młody chłopak. Tu był jeszcze całkiem inny amfiteatr, wybudowany w 1925 roku. Zielona Góra zasługuje, mając tylu wspaniałych ludzi kultury, na obiekt, w którym mogliby przedstawiać swoje projekty artystyczne. Teraz każdy budowany obiekt musi mieć też miejsca dla osób niepełnosprawnych.Krzysztof Machalica

Machalica dodał, że mamy wprawdzie halę CRS, ale nie spełnia ona swojej roli. Problemem jest chociażby akustyka. To typowy obiekt sportowy, a nie kulturalny.

Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego, Marek Kamiński przypomniał, że prezydent Janusz Kubicki mówił o konkursie architektonicznym. Miasto go nie rozpisało. Tymczasem to pilna sprawa, bo na ten cel można wykorzystać środki unijne.

Środki w Regionalnym Programie Operacyjnym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jeszcze są. Dla Zielonej Góry jest przygotowanych blisko 20 milionów złotych. Z tego można sfinansować przynajmniej część modernizacji amfiteatru. Trzeba tylko mieć pomysł i my ten pomysł podpowiadamy.Marek Kamiński

Marcin Pabierowski wymienia kwotę 30 milionów złotych i także uważa, że część można pozyskać z funduszy unijnych. Zdania są mocno podzielone, bo Adam Urbaniak ocenił koszt na ok. 15-17 milionów złotych.

Ostatnie prace remontowe w amfiteatrze odbyły się 11 lat temu.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X