ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

Wspomnienia z radia i kondycja współczesnych rozgłośni. Prof. Magdalena Steciąg o pracy w mediach

– Trudno mi wytłumaczyć ten fenomen – mówi o liczebności rozgłośni radiowych w Zielonej Górze prof. Magdalena Steciąg z Zakładu Komunikacji Językowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Duża liczba stacji jest jednak z pewnością zjawiskiem pozytywnym i potrzebnym. Z okazji Polskiego Dnia Radia wykładowczyni podzieliła się kilkoma obserwacjami dotyczącymi mediów.

Prof. Steciąg jest językoznawczynią i medioznawczynią. Swoją karierę dziennikarską rozpoczynała w Radiu Zielona Góra, gdzie była DJ-ką i autorką audycji. Otrzymała również nagrodę za cykl felietonów radiowych.

Radio to była moja wielka przygoda. Pracowałam w Radiu Zielona Góra przez ponad 10 lat. Bardzo dobrze to wspominam – miałam szansę w tym czasie realizować się tam na różnych frontach. I tak samo dobrze wspominam prowadzenie audycji z udziałem muzyki, jak pisanie felietonów czy – wszyscy mamy do tego słabość wśród dziennikarzy, których jeszcze pamiętam z tamtych lat – wspólne nagrywanie radionoweli „Jestem z Zielonej Góry”. Bardzo się tam zintegrowaliśmy.prof. Magdalena Steciąg

W rozmowie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego wspomniała również o językowych standardach wypowiedzi w mediach.

Językowo to tak jak chyba w innych obszarach, nastąpiła spora demokratyzacja. Bo jeszcze, powiedzmy, 30 lat temu, żeby wejść na antenę, usiąść przed mikrofonem, trzeba było zdać egzamin na kartę mikrofonową. Trzeba było przejść ostry trening logopedyczny, przygotowanie, żeby rzeczywiście nabyć odpowiednich kwalifikacji. A dzisiaj już tak nie jest. Co więcej, wydaje mi się, że te normy zostały na tyle rozluźnione, że nawet słuchacze tego nie oczekują, żeby ci, którzy do nich mówią, ci profesjonaliści, byli „robotami do mówienia”.prof. Magdalena Steciąg

Cała rozmowa jest dostępna na naszym Facebooku. W niej również o raporcie Rady Języka Polskiego na temat języka telewizji publicznej oraz słuchania radia przez studentów. Prof. Magdalenę Steciąg można też usłyszeć w audycji Filmopolis, gdzie razem z prof. Romanem Sapeńko ocenia filmy z aktualnego repertuaru kinowego. Program – w każdy piątek po godzinie 14:00.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00