ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

Minister nauki pochlebnie o Uniwersytecie Zielonogórskim

– Chciałbym, żeby ta reforma była kontynuowana, bo uważam, że jest bardzo potrzebna – mówił w Radiu Index o zmianach w szkolnictwie wyższym Jarosław Gowin, choć sam nie przesądza, czy pozostanie na czele resortu nauki, nawet w przypadku wyborczej wygranej.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawa 2.0 weszła w życie 1 października ubiegłego roku. To najważniejszy dokument, nad którym pracował resort Gowina.

Wicepremier podkreślił w Rozmowie na 96 FM, że zmiany są konieczne, by podnieść jakość szkolnictwa wyższego. – Mam nadzieję, że takie uczelnie, jak Uniwersytet Zielonogórski widzą w tej reformie więcej zmian niż zagrożeń.

Reforma wzmacnia każdy uniwersytet, który chce podnosić jakość. Akurat Uniwersytet Zielonogórski uczestniczył bardzo aktywnie w dyskusjach nad nowymi rozwiązaniami. Zainicjował nawet takie porozumienie grupy średnich i mniejszych uczelni, których postulaty w ogromnej mierze znalazły odzwierciedlenie w ostatecznym kształcie reformy.Jarosław Gowin

Wicepremier jest zwolennikiem zniesienia habilitacji na ścieżce rozwoju naukowego. – Trzeba skupić się na prowadzeniu badań, a nie na sztucznym pokonywaniu ścieżek awansu – dodał.

Zapytany o Uniwersytet Zielonogórski, wskazał gałęzie nauki, z których uczelnia może być dumna.

Są takie obszary, jak chociażby badania nad elektromobilnością, a z drugiej strony astronomia. W tych obszarach Uniwersytet Zielonogórski nie ma powodów do kompleksów w porównaniu z najlepszymi polskimi czy dobrymi europejskimi uczelniami. Jarosław Gowin

Cała Rozmowa na 96 FM na portalu wZielonej.pl i na radiowym Facebooku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: