LUBUSKIE:

Wybory samorządowe tuż tuż. Jak oddać ważny głos?

Tylko kilka dni dzieli nas od pójścia do urn wyborczych. Kampania w wyborach samorządowych ma się ku końcowi. Już w niedzielę będziemy wybierać wójtów, prezydentów i burmistrzów oraz radnych miast, gmin, powiatów i województw.

Do głosowania w województwie jest uprawnionych ponad 795 tysięcy osób. Na terenie lubuskiego będzie działało 719 obwodowych komisji wyborczych.

Zasady głosowania wyjaśnia Stanisław Blonkowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

Głosujemy tak, jak zawsze. Pełna instrukcja znajduje się na dole karty do głosowania. Znakiem „X”, co najmniej dwiema przecinającymi się liniami (to nowa definicja znaku „X”) wyborca dokonuje właściwego wyboru.Stanisław Blonkowski

Tym razem w wyborach samorządowych nie otrzymamy kolorowych kart do głosowania. Wyróżnione kolorem będą jedynie nazwiska kandydatów.

Poprzednio były karty kolorowe. Teraz, w przypadku wyborów na radnych, nazwiska są lekko podcienione kolorem szarym. Na wójta, burmistrza i prezydenta – kolor różowy. W przypadku wyborów do powiatu jest to kolor żółty. No i kolor niebieski – w przypadku wyborów do sejmiku.Stanisław Blonkowski

Niektóre z kart będą mieć duże wymiary. Przykładowo, karta z kandydatami do sejmiku województwa ma format A2.

Wybory samorządowe już 21 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Ewentualna druga tura wyborów, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 4 listopada.

Poniżej – wzory kart do głosowania (źródło: pkw.gov.pl).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X