LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Trwa spis powszechny. Zielonogórzanie w pierwszej piątce najchętniej spisujących się Lubuszan

Za nami pierwszy miesiąc Narodowego Spisu Powszechnego. Przypomnijmy – tegoroczna edycja przyjęła formę samospisu i prowadzona jest drogą elektroniczną. Oznacza to, że spisać możemy się sami, wystarczy dostęp do internetu. Można też skorzystać z punktów spisowych, które powstały na terenie każdej gminy.

Według dotychczasowych statystyk Zielona Góra jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o wypełnienie obowiązku spisowego. Wyprzedzają nas tylko Zabór, Lipinki Łużyckie i Zbąszynek. Niestety – w skali całego województwa dane te nie wyglądają już tak dobrze. Do tej pory spisało się zaledwie 9 % Lubuszan.

Czujemy taki troszeczkę niedosyt. Liczyliśmy, że po tym pierwszym miesiącu, będzie około 15 % mieszkańców i mieszkań spisanych. Stąd też ogromna prośba – nie czekajmy na ostatnią chwilę. Prosimy żeby mieszkańcy spisywali się przede wszystkim główną metodą spisową, czyli poprzez samospis internetowy. To jest najbezpieczniejsza forma. W maju uruchomieni zostaną również rachmistrzowie telefoniczni.

Największy problem ze samospisem mają seniorzy. Urząd Statystyczny postanowił więc zrealizować kilka dodatkowych akcji.

W przyszłym tygodniu i w kolejnych, będzie taka akcja skierowana głównie do osób starszych. Będziemy je zapraszali do punktów spisowych, czy też organizowali punkty spisowe na przykład w klubach seniora. Tak żeby umożliwić tym osobom bezpieczne i komfortowe wypełnienie obowiązku spisowego.

Dodajmy, że Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca września. Udział w nim jest obowiązkowy.

Zobacz więcej
Back to top button
X