LUBUSKIE:

To już pewne – powstanie wyczekiwane Centrum Matki i Dziecka

Te podpisy będą mieć historyczną rangę. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zawarł umowę z wykonawcą Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Placówkę zaprojektuje i wybuduje Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Mostostal Zabrze.

To duża inwestycja, i ze względu na wielkość, i koszt. Na prawie 15 tysiącach metrów kwadratowych powstaną oddziały opieki medycznej dla dzieci i matek. Inwestycja będzie kosztowała 112 milionów złotych, z czego ponad 56 milionów to środki krajowe.

Kompleks ma objąć opieką matkę i dziecko od momentu przedporodowego, poprzez poród i oddział noworodkowy. Będzie też oddział intensywnej terapii, chirurgia ortopedyczna i urologiczna dla dzieci, pediatria. Cała kompleksowa opieka nad dzieckiem od jego przyjścia na świat do 18. roku życia. Wszystko będzie wzbogacone o dodatkowy blok operacyjny w szpitalu, specjalny blok przeznaczony dla dzieci.Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Nowa część lecznicy wymaga większej liczby pracowników. Szpital już zatrudnił specjalistę z dziedziny pediatrii – Marcina Zaniewa, który pełni funkcję zastępcy kierownika Klinicznego Oddziału Pediatrii. Placówka zamierza zatrudniać kolejnych lekarzy.

Dwa nieudane przetargi, brak zgody niektórych polityków – to przeszkody, jakie stały na drodze do budowy placówki. Optymizmu nie wzbudzały też statystyki na temat jakości opieki zdrowotnej. Dlatego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka stało się priorytetem dla województwa.

Podstawą zaplanowania tego zadania w Strategii Promocji i Ochrony Zdrowia była bardzo rzetelna diagnoza. Bardzo wyraźnie pokazała, że region lubuski jest na ostatnim miejscu w Polsce pod względem dostępności do leczenia najmłodszych pacjentów. A oni sami sobie nie poradzą, sami nie podadzą tlenu – to my, dorośli, musieliśmy to zrobić. Trwało to dosyć długo w mojej ocenie. Za długo – 10 lat. Ale dlatego, że było niestety wielu przeciwników, którzy uważali, że nie jest to priorytet w województwie. Ja byłam bardzo mocno przekonana.Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego

Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma ogromne znaczenie także dla Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zakończy się bowiem w momencie, gdy mury uczelni opuszczą pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego.

Cel tworzenia kierunku lekarskiego był taki, by jak najwięcej absolwentów zostawało w naszym regionie i świadczyło usługi medyczne dla mieszkańców województwa. Z pewnością ta trudna kariera lekarza będzie łatwiejsza, a na pewno ciekawsza w tak nowoczesnym budynku, jaki ma wybudować Mostostal. Będą to warunki supernowoczesne, gdzie będzie można realizować to, co technicznie dotychczas nie było możliwe.prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pod koniec maja Mostostal ma przedstawić koncepcję budynku. Budowa powinna ruszyć w wakacje. Prezes firmy zapewnia, że firma ma już doświadczenie w pracy nad placówkami medycznymi.

Naszą wizytówką jest Centrum Onkologii w Gliwicach. Wybudowaliśmy też słynne Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, szpital w Kędzierzynie-Koźlu, pediatrię w Chorzowie. Myślę, że i temu wyzwaniu podołamy. Chcemy wybudować coś, co dobrze będzie służyło lokalnej społeczności przez wiele lat.Marek Morawski, prezes zarządu Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Mostostalu Zabrze

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma powstać do 30 października 2020 roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: