LUBUSKIE:

Powódź opanowana? Kolejne inwestycje przeciwpowodziowe w naszym województwie

Czy tym razem mieszkańcy znad Odry nie będą musieli martwić się o wodę w piwnicy, zalane podwórka i dziury w wałach przeciwpowodziowych? Jest na to szansa.

Marszałek Elżbieta Polak omawiała sprawę powodzi i wałów z Lubuskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych. Okazuje się, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, zaplanowano cztery ważne inwestycje.

Pierwsza dotyczy Nysy Łużyckiej i zbudowania obwałowań prawostronnych na wysokości miejscowości Przewóz. Inwestycja pochłonie prawie 4,5 mln zł.

Kolejną jest budowa wału przy Odrze w miejscowości Kiełcz. Tutaj obecny wał przeciwpowodziowy zostanie rozebrany i zbudowany nowy. Dodatkowo stworzone zostaną: wjazd na wał i plac manewrowy oraz schody skarpowe. Kosztować to będzie województwo ponad 8,5 mln zł.

Przedostatnia inwestycja dotyczy wału między Nietkowicami a Będowem. Będzie to praca podzielona na etapy. W pierwszym zostanie odbudowana i zmodernizowana prawa strona wału przeciwpowodziowego. Jest to najdroższa praca, która zostanie wykonana ponieważ sięga prawie 40 mln zł. Dlaczego aż tyle? Zostanie tutaj zbudowany fragment nowego wału, odbudowa starego wraz z modernizacją, zasypanie obniżeń terenowym oraz ubezpieczenie wału głównego i poprzecznego. Nie zabraknie też przepustu wałowego. To zaledwie część zadań, które będą musieli wykonać beneficjenci Elżbiety Polak.

Ostatnie prace będą dotyczyły rzeki Żarki, gdzie na odbudowę i modernizację przeznaczono 29 mln zł.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: