LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:

Już go słychać! Pierwszy dzwonek. Co nowego w szkołach?

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, warto więc zerknąć, jak będzie wyglądał. Jakie szykują się zmiany i jakie daty w szkolnym kalendarzu warto zapamiętać?

Dni wolne od nauki

Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia. Ferie zimowe odbędą się w czterech turach. Województwo lubuskie będzie mieć je jako jedno z pierwszych, między 14 a 27 stycznia. Wiosenna przerwa od nauki czeka zaś uczniów między 18 a 23 kwietnia.

Nowość dla uczniów – egzamin ósmoklasisty

W tym roku szkolnym naukę ukończy ostatni rocznik gimnazjalistów. Po raz pierwszy od wprowadzenia reformy oświaty uczniowie szkół podstawowych będą zdawać egzamin ośmoklasisty. Będzie przeprowadzony z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Daty egzaminów – poniżej:

  • język polski – 15 kwietnia (poniedziałek) – godz. 9:00,
  • matematyka – 16 kwietnia (wtorek) – godz. 9:00,
  • język obcy nowożytny – 17 kwietnia (środa) – godz. 9:00.

W terminie dodatkowym (dotyczy uczniów, którzy nie będą wcześniej pisali egzaminu z powodów losowych lub zdrowotnych albo którym zostanie on przerwany i unieważniony):

  • język polski – 3 czerwca (poniedziałek) – godz. 11:00,
  • matematyka – 4 czerwca (wtorek) – godz. 11:00,
  • język obcy nowożytny – 5 czerwca (środa) – godz. 11:00.

Zaświadczenia o wynikach egzaminów uczniowie otrzymają 21 czerwca.

Co zmienia się dla nauczycieli?

Przede wszystkim zacznie obowiązywać nakaz zatrudniania ich na umowę o pracę. Dotyczy to zarówno placówek publicznych, jak i prywatnych. Zlikwidowane zostanie za to stanowisko asystenta nauczyciela – obecni mogą być zatrudnieni do 2020 roku, ale szkoły nie przyjmą już nowych. Oprócz tego nauczyciele będą mieli obowiązek ciągłego dokształcania się, zgodnie z potrzebami szkoły.

Zobacz więcej
Back to top button
X