LUBUSKIE:

Brakuje pieniędzy na leczenie nowotworów. O tym będzie mowa podczas Konwentu Marszałków

W przyszłym tygodniu marszałkowie polskich województw spotkają się w Lubniewicach, by dyskutować o sprawach ważnych dla samorządów. Tematem pierwszego Konwentu Marszałków będzie m.in. funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w czasie pandemii. W samym województwie lubuskim jest to duży problem.

Obecnie sprawy związane z medycyną koncentrują się na pandemii koronawirusa. Nie można jednak zapominać o pacjentach z chorobami nowotworowymi, zwłaszcza że są szczególnie narażeni na zakażenie – twierdzi prof. Dawid Murawa, kierownik oddziału chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Jeżeli ta pandemia będzie się rozwijać i będzie jej drugi rzut ze wzrostem liczby zachorowań, to trzeba się spodziewać, że ta grupa pacjentów – chorych onkologicznych – jest grupą szczególnie zagrożoną. Problemem w onkologii jest między innymi immunosupresja, czyli osłabienie układu odpornościowego, szczególnie u pacjentów pobierających chemioterapię. W związku z czym na tego typu rzeczy musielibyśmy zwrócić szczególną uwagę.

Profesor przywołał także dane o kosztach leczenia pacjentów onkologicznych. Wielokrotnie przewyższają one wyceny procedur medycznych przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mamy kwestię pacjenta z nowotworem trzustki, gdzie koszty wyniosły 60 tysięcy złotych. Zwrot kosztów za tego typu procedurę jest na poziomie 18 tysięcy. Kolejny pacjent, przekazany ze stolicy tego kraju: koszty leczenia – 52 tysiące, wycena procedury – 7 tysięcy z kawałkiem. Rekord to pacjentka z trudnym nowotworem żołądka, z przerzutami do dróg chłonnych. Koszty leczenia pacjentki (która dzisiaj jest w domu i dobrze funkcjonuje), to 106 tysięcy, Fundusz Zdrowia proponuje 17 tysięcy.

– Te procedury są wyszacowane na tym samym, niezmienionym poziomie od lat. Nie ma naszej zgody na dalsze niedoszacowanie ochrony zdrowia w budżecie państwa – dodała marszałek Elżbieta Polak. Podczas Konwentu Marszałków w Lubniewicach tę kwestię wraz z samorządowcami omówi wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak. Spotkanie rozpocznie się już w kolejny piątek, 31 lipca w Lubniewicach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00