KSIĄŻKA:LUBUSKIE:

Bibliotekarze rozmawiali o czytelnictwie i nie tylko

Zakończyło się II Forum Bibliotek Lubuskich. Do Zielonej Góry przyjechali przedstawiciele książnic z całego regionu. Głównym celem wydarzenia była wymiana doświadczeń, prezentacja projektów oraz dyskusje dotyczące przyciągania młodych ludzi i nie tylko do czytelnictwa i samych bibliotek. 

Wśród zaproszonych gości pojawiła się Biblioteka im. Edwarda Stachury z Nowej Soli. W czasie wydarzenia prezentowany był projekt “Zajazd pod Czarnym Koniem”, czyli prezentujemy kryminalną zagadkę. Są to warsztaty skierowane do młodzieży. Bibliotekarki z Nowej Soli są zdania, że młodzi ludzie sięgają po książki.

Uważam, że nie jest tak źle z czytelnictwem u nas, także jeśli chodzi o młodzież. Mówi się o niewidocznej młodzieży w przestrzeni bibliotecznej. Nie zgadzam się z tym. Przychodzą do nas. Oczywiście wybierają inne rzeczy. Dla nich np mamy ofertę komiksów czy mang.

Drugi z projektów jaki pojawił się podczas forum dotyczył biegania i czytania, a został przygotowany przez Bibliotekę im. Papuszy w Żaganiu oraz Bibliotekę z Małomic.

Każda z naszych Bibliotek łączy z różnych powodów. Zagań organizuje bieg z książką, który jest spełnieniem marzeń i atutem wyrózniającym naszą bibliotekę oraz wydarzeniem jedynym w Polsce. Dlaczego łączymy bieganie i czytanie? Za nim nauczyliśmy się biegać, potrafiliśmy chodzić. Przed czytaniem, znaliśmy znaki graficzne. To wszystko można połączyć jako trening ciała i umysłu.

Wydarzenie wpisało się w festiwal im. Anny Tokarskiej Proza Poetów.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00