>FILM:ZIELONA GÓRA:

“MANK” reż. David Fincher. Prawie jak “Obywatel Kane” [FILMOPOLIS]

93. ceremonia rozdania Oscarów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej nastąpi 25 kwietnia 2021 w Los Angeles. Uroczystość będzie transmitowana z dwóch miejsc, równolegle w Dolby Theatre i na dworcu kolejowym Union Station, gdzie m.in. pojawią się wszyscy twórcy nominowanych obrazów za 2020 rok. “Mank” Davida Finchera zdobył 10 nominacji, w tym za najlepszy film, reżyserię i rolę pierwszoplanową.

Z jakim wynikiem obraz Finchera ukończy oscarowy wyścig? Jeszcze przez kilka tygodni pozostaniemy w niepewności. W “Filmopolis” już wystawiliśmy ocenę.

Ocena: Magda Faron 7/10, Marcin Olechnowski 6 /10.

Mank” odwołuje się do historii powstania legendarnego obrazu Orsona Wellesa “Obywatel Kane”. Herman Mankiewicz – Mank (Gary Oldman) pisze scenariusz na zamówienie Wellesa, a przy okazji krytycznie się przygląda hollywoodzkiej branży.

Na ostrzu swojego pióra ma magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta (Charles Dance), który mając pieniądze i nieograniczone wpływy zmienia bieg wydarzeń politycznych (wybory na gubernatora Kalifornii) i życie wielu osób, np. aktorki  Marion Davies (Amanda Seyfried). Tak oto poznajemy pierwowzór Charlesa Fostera Kane’a.

“Mank” jest filmem utrzymanym w konwencji kina lat 30 -tych. Ma analogowy obraz i dźwięk, a przez ekran przewija się wiele historycznych postaci.

Zapraszamy do obejrzenia naszej recenzji na radiowym facebooku.

reżyseria – David Fincher
scenariusz – Jack Fincher
gatunek – Biograficzny / Dramat

produkcja – USA
premiera – 18 listopada 2020 (świat), NETFLIX

 

 

 

 

Kolejny odcinek FILMOPOLIS w każdy piątek po 14:00 na radiowym Facebooku i portalu wzielonej.pl

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: