WAŻNEZIELONA GÓRA:

Jaka powinna być oświata? [OPINIE EKSPERTÓW]

Jakie środki powinny być przekazywane samorządom na oświatę? Jakie cele powinny przyświecać Ministerstwu Edukacji w kontekście rozpoczętego Nowego Roku?

Z takimi pytaniami w minionym tygodniu zwróciliśmy się do naszych rozmówczyń, które są przedstawicielkami środowiska oświatowego w Zielonej Górze. Bożena Mania, szefowa lubuskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego uważa, że resort powinien już w szkołach średnich “zaszczepiać” młodym ludziom chęć studiowania kierunków pedagogicznych. Tym bardziej, że w całym kraju brakuje nauczycieli.

W tej chwili brakuje w Polsce ok. 20 tysięcy nauczycieli. Chcemy dokonać jakiegoś elementu, który spowoduje, że młodzież, która przyjedzie na studia pedagogiczne, była chętna do pracy. To jest bardzo dobry kierunek. 

Wioleta Haręźlak – dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w zielonogórskim Urzędzie Miasta  – dodaje, że potrzebne są odgórne rozwiązania dotyczące edukacji i to nie tylko te związane z zarobkami nauczycieli.

Dużo się mówiło o bonie edukacyjnym. Każdy w kampanii wracał do tego pomysłu. To miałaby być kwota przypadająca na ucznia, która zabezpieczyłaby potrzeby szkoły w zakresie pracowników. Mamy wynagrodzenia nauczycieli, pracowników, a organy dokładają do tej subwencji. Dziś 40 procent budżetu miasta idzie na oświatę 

Dodajmy, że w Radiu Index poranne “Rozmowy na 96 FM” usłyszycie od poniedziałku do piątku, zawsze o godzinie 9.30.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00