SPORT:

Ostatnie przygotowania do Półmaratonu Zielonogórskiego

Za nami większość zawodów w ramach Lubuskiej Ligi Biegowej. Czas na bieg o najdłuższym dystansie – zielonogórski półmaraton, który będzie sportowym zwieńczeniem Winobrania.

Trasa niezmiennie wynosi 21 kilometrów i 97 metrów, zmienia się jednak jej przebieg. W tym roku prowadzi wyłącznie przez drogi asfaltowe, m.in. ulicę Waryńskiego, Lwowską, aleję Konstytucji 3 Maja, ulicę Bohaterów Westerplatte, Sulechowską i ponownie przez Waryńskiego. Do kibicowania biegaczom zachęca Małgorzata Szymańczyk, prezes Stowarzyszenia Biegam-Pomagam.

Małgorzata Szymańczyk

Przed startem biegacze mieli możliwość uczestniczenia w biegu próbnym. Czeka ich jeszcze jedno podejście w czwartek, 1 września. Więcej o przygotowaniach – trener Bartosz Borowiec.

Bartosz Borowiec

W tegorocznym półmaratonie duże znaczenie ma również cel charytatywny. Podczas biegu odbędzie się zbiórka na rzecz wychowanka Żarskiego Domu Dziecka. Potrzebuje on mebli do swojego pokoju.

Partnerem tytularnym półmaratonu jest firma Novita. Organizatorów wspiera również firma laboratoryjna Synevo, 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie oraz Uniwersytet Zielonogórski.

Krzysztof Mol, 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie

Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego

V NOVITA Półmaraton Zielonogórski odbędzie się 11 września od godziny 11:00. Start – przed zielonogórskim „Medykiem”. Zapisy są prowadzone do końca sierpnia na stronie polmaratonzielonogorski.pl. Limit miejsc to 1500.

Imprezami towarzyszącymi będą Mistrzostwa Wojska Polskiego w półmaratonie, bieg fizjoterapeutów i masażystów oraz pierwsze Adwokackie Mistrzostwa Polski w półmaratonie.

Michał Łojko, organizator biegu fizjoterapeutów i masażystów

Krzysztof Seweryn Szymański, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Zielonej Górze

 

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
X