Mecz, jak cały sezon w lidze VTB…

… czyli momenty były, ale o sukcesie trudno mówić. Stelmet Enea BC Zielona Góra w swoim ostatnim meczu w tym sezonie w lidze VTB przegrał z Uniksem Kazań, wiceliderem rozgrywek 73:82.

Zielonogórzanie zaczęli bardzo obiecująco, od wygranej w pierwszej kwarcie 26:15. Spora w tym zasługa Markela Starksa. Amerykanin miał na koncie do przerwy 17 punktów, w tym trafionych 5 “trójek” z 6 całego zespołu. Najwyżej gospodarze prowadzili w meczu różnicą 13 punktów, ale do szatni schodzili na 3-punktowym plusie. Po 20 minutach gry Stelmet miał na koncie 11 strat, a goście 1.

Zagraliśmy w tym meczu blisko maksimum naszych możliwości. Przez 35 minut graliśmy bardzo dobrze. Pod koniec drugiej kwarty Uniks zaczął mocniej bronić, wymuszając na naszych posiadaniach straty. W drugiej połowie nie byliśmy już w stanie tak powalczyć z rywalami. Myślę, że jednak podejście, energia, zaangażowanie, jest dobrym prognostykiem przed fazą play-off. (…) Mieliśmy za dużo strat. Oni mieli tych strat mniej, zanotowali też więcej asyst. To są liczby, które potwierdzają jakość tego zespołu. Igor Jovović, trener Stelmetu Enei BC Zielona Góra

Po zmianie stron Stelmet przez połowę trzeciej odsłony miał problem ze zdobywaniem punktów. W tym czasie goście wyszli na prowadzenie, którego, jak się później okazało, nie oddali. W ostatniej kwarcie zielonogórzanie walczyli o odrobienie strat, ale koszykarze z Kazania nie wypuścili już wygranej, kontrolując końcówkę. Tym samym Uniks zakończył rozgrywki z bilansem 21-5, a Stelmet z… odwrotnym. Pozwoliło to zająć 12. miejsce w stawce ligi VTB.

To była ciężka, twarda szkoła życia. Okazało się, że ta liga jest naprawdę bardzo silna. Łączenie dwóch lig, to nie była łatwa sprawa, do tego podróże. Były mecze, z których możemy być zadowoleni i były też mecze, których możemy się wstydzić. (…) Gdybyśmy mieli tu grać za rok, to byśmy wiedzieli, jak to się je. Jakby mądrzej rozplanować te wszystkie podróże, ten terminarz, to jest to do zrobienia. Na pewno trzeba jednak bardzo z głową to planować.Łukasz Koszarek, kapitan Stelmetu Enei BC Zielona Góra

Najwięcej punktów dla zielonogórzan, 21 zdobył Markel Starks. W zespole gości najskuteczniejszy był Maurice Ndour – 17 pkt.