KULTURA:

Poznajmy kraj Rumcajsa i Krecika. Czeska Noc w Muzeum z bajkami, kuchnią i sztuką

Przed nami noc, w trakcie której ludzie tłumnie ruszą do muzeów. Od lat to wydarzenie w Muzeum Ziemi Lubuskiej promuje historię i kulturę jednego z państw. Była Grecja, Hiszpania i Stany Zjednoczone, kolej na Czeską Noc w Muzeum.

Przy alei Niepodległości 15 możemy już oglądać wystawę kapeluszy z muzeum w Nowym Jiczynie – „Panie i panowie, trzymajcie kapelusze!”. Nowego Jiczyna nie należy mylić z Jiczynem z bajki o Rumcajsie, chociaż motywów z kreskówek również nie zabraknie.

Akcentów bajkowych będzie kilka. Zapraszamy na warsztaty plastyczne. Poprowadzi je Krystyna Betiuk, doświadczona animatorka. Wymyśliła, że dzieci i ich opiekunowie będą szyć czapkę Rumcajsa. Jak państwo pamiętacie, Rumcajs miał czerwoną czapkę i niezwykle okazałą brodę, którą też będzie można sobie uszyć podczas tych warsztatów.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Z Czeskiej Nocy w Muzeum nikt nie wyjdzie też smutny i głodny. Dziennikarz Leszek Mazan z humorem przybliży historię naszych południowych sąsiadów, a uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego poczęstują potrawami czeskiej kuchni.

W pewnym momencie pojawią się uczennice z tacami, na których będzie smażony ser, utopence i knedliki. Tego typu niespodzianki również czekają na naszych gości.Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Czeska Noc w Muzeum rozpocznie się 19 maja o 17:00. Wtedy teatr Terminus a Quo zaprezentuje spektakl „Krecik Rozrabiaka”. Oprócz tego muzeum przygotowało test wiedzy o Czechach, wykłady o czeskiej sztuce i winiarstwie oraz koncert. Więcej w poniższym wywiadzie.

Leszek Kania, Alicja Błażyńska – Muzeum Ziemi Lubuskiej

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: