KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Nowe regały w magazynach, bogatsza biblioteka cyfrowa. Podsumowanie 2020 roku w „Norwidzie”

Biblioteka Norwida podsumowała modernizacje i inwestycje, które były realizowane w minionym roku. Dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Kultury i urzędu marszałkowskiego zostały wyremontowane pomieszczenia biblioteki. Powiększyły się także zbiory dostępne dla czytelników.

Największym projektem był trzeci etap modernizacji magazynów na czwartym i piątym piętrze. Zakupiono do nich nowe regały.

Udało się zakupić 15 modułów regałów na książki na czwarte piętro i 13 modułów regałów na czasopisma na piąte piętro. Łącznie jest to ponad 300 pojedynczych regałów. Drugim elementem projektu była wymiana dźwigów towarowych do transportu książek. Udało się to rozpocząć i wymienić dwa najważniejsze dźwigi.
mat.prasowe

W zasobach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej znalazły się kolejne archiwalne wydania lokalnych gazet i zbiory z seminarium w Paradyżu.

W ubiegłym roku złożyliśmy projekt digitalizacji starodruków ze zbiorów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu i naszych zbiorów. Projekt zamknął się kwotą 114 tysięcy 500 złotych. Udało nam się zdigitalizować część zbiorów seminarium w Paradyżu. Łącznie jest to 11 tytułów, ale skończyło się na 15, bo okazało się, że niektóre pozycje są współoprawne – w jednej pozycji występuje kilka dodatkowych tytułów.

Urząd marszałkowski przekazał bibliotece ponad 220 tysięcy złotych dotacji. – Nie ograniczyliśmy ani złotówki na funkcjonowanie instytucji kultury – przekonywał wicemarszałek Łukasz Porycki.

Konsekwentnie wspieramy dokończenie modernizacji budynku, który powstał w latach 70. Nie współgra z obecnymi czasami i potrzebami pracowników biblioteki oraz klientów – osób, które tutaj przebywają i czerpią wiedzę z zasobów bibliotecznych. Drugą ważną rzeczą jest digitalizacja. Żyjemy w czasach, w których starodruki niszczeją. Musimy je przenieść do formy cyfrowej.

Biblioteka rozwijała również usługi cyfrowe dla czytelników – udostępniała np. kody do elektronicznej bazy książek Legimi.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: