KSIĄŻKA:KulturaZIELONA GÓRA:

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”[Książka na receptę]

Stało się! Nareszcie K2 jeden z najgroźniejszych szczytów himalajskich – został zdobyty zimą – 16 stycznia 2021 r. Nepalczycy – dziesięciu Szerpów – udowodnili, że góra nie ma dla nich tajemnic, a szczyty himalajskie, rzecz zrozumiała, są dla nich naturalnym środowiskiem. Ciesząc się kolejnym krokiem ważnym dla ludzkości, namawiam Was do czytania książek o górach i ludziach, którzy poświęcili dla nich całe życie.

„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortki, Marcina Pietraszewskiego. Jak to bywa w przypadku bardzo dobrych biografii autorzy prześwietlili życie Jerzego Kukuczki na wskroś. Mieli dostęp do zapisków i pamiętnika Kukuczki, rozmawiali z żoną Celiną i członkami wypraw, w jakich uczestniczyli razem z Jerzym.

Książka jest świetnym portretem człowieka uparcie dążącego do celu. Jego górskie życie ciągle romansowało ze śmiercią. Osiągnięty przez Kukuczkę sukces zapisany w historii polskiego alpinizmu, nie byłby możliwy bez zaufania i wsparcia innych – kolegów i koleżanek, spiętych jedną liną na górskiej ścianie. Kortko i Pietraszewski doskonale opisali wszystkie zależności i napięcia w środowisku polskich himalaistów, którzy niejednokrotnie zarzucali Kukuczce wygórowane ambicje.

W podcaście kilka słów o książce „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, wydawnictwo Agora.

 

Posłuchaj książkowych podcastów, recepta jest za friko! Potem zaczytaj się na…

Audycja “Książka na receptę” na antenie Radia Index 96 fm w każdą środę o godzinie 17:15, powtórka w piątek po 13:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: