AUDYCJE 96 FM:FILM:

Oficer i szpieg – Polański obnażył prawdę [FILMOPOLIS]

Trzeba przyznać, że Polański nie idzie na skróty, obnażając fasadę wielkiej Republiki Francuskiej, czyni z widzów niemych świadków kruszącego się demokratycznego porządku. Reżyser potwierdził swoje mistrzostwo, a partnerujący mu Paweł Edelman jako autor zdjęć po raz kolejny pokazuje wielkie klasyczne kino.

Film „Oficer i szpieg” nie należy traktować tylko jako historyczną kliszę. Owszem Roman Polański pieczołowicie odtwarza bieg wydarzeń związanych z tzw. aferą Dreyfusa, która wstrząsnęła i doprowadziła do kryzysu XIX-wieczną Francję, ale to tylko pretekst do szerszego spojrzenia na sprawy społeczne i polityczne państwa. Trzeba przyznać, że Polański nie idzie na skróty. Obnażając fasadę wielkiej republiki francuskiej, czyni z widzów niemych świadków kruszącego się demokratycznego porządku.

Dyskusja w Filmopolis kręciła się wokół dwóch wątków:

Główny bohater, pułkownik Georges Picquart (Jean Dujardin) nie kocha społeczności żydowskiej, ale też nie jest antysemitą. Dla niego jest ważny honor oficera i francuskiej armii. W tym filmie ciekawa jest duchowa przemiana człowieka, który musi zmienić swoje poglądy wbrew temu co się dzieje na francuskiej ulicy, społeczeństwu nastawionemu antysemicko.prof. Roman Sapeńko
Poprzez Picquarta patrzymy na upadek państwa i praworządności. Społeczeństwo jest podzielone, jest krąg osób, które mają poglądy prawicowe, monarchistyczne i klerykalne. Oni robią z Dreyfusa kozła ofiarnego i lekką ręką podpisują wyrok dożywotniego pobytu w Gujanie Francuskiej. Z drugiej strony są „umysły otwarte”, takie jak Emil Zola, pisarze, dziennikarze, prawnicy, artyści i kobiety – emancypantki. Burza społeczna, antysemityzm, kłamstwa i przekręty powodują zniszczenie wizerunku państwa.Magda Faron

To wszystko pozwala dostrzec w obrazie Romana Polańskiego dzieło ponadczasowe. Amatorzy kina historycznego znajdą w „Oficerze i szpiegu” kilka filmowych pereł.

Ocena Filmopolis 4,75 (prof. R. Sapeńko: 4,5 i M. Faron: 5,0)

Całej dyskusji na temat filmu można wysłuchać poniżej.

Filmopolis w Radiu Index w każdy piątek po 14-ej. Powtórka programu o 12:40 w sobotę.

“Oficer i szpieg” – reż. Roman Polański – 2019

Reżyseria: Roman Polański
Gatunek: Biograficzny, Polityczny, Dramat historyczny
Produkcja: Francja, Włochy

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: