FILM:MUZYKA:

Fabuły, dokumenty, muzyczne ballady… Kozzi Film Festiwal to nie tylko kino!

Plakaty filmów i namiot rozstawiany na deptaku oznacza jedno – Kozzi Film Festiwal już naprawdę blisko. Przypomnijmy, że patronami piątej już edycji wydarzenia są Maciej „Kozzi” Kozłowski, Tadeusz Fijewski oraz Elżbieta Czyżewska. Dziś, 11 czerwca, w dniu inauguracji festiwalu, cała uwaga skupi się na tej ostatniej postaci.

Widzowie obejrzą dokument poświęcony Elżbiecie Czyżewskiej – film „Aktorka” w reżyserii Kingi Dębskiej i ze scenariuszem Marii Konwickiej, córki pisarza i również scenarzysty, Tadeusza Konwickiego. Reżyserka produkcji „Moje córki krowy” czy „Zabawa, zabawa” wspomina, że praca nad dokumentem o Czyżewskiej była specyficzna.

Tak się wtedy ułożyło, że byłam jakiś czas na stypendium w Nowym Jorku. Miałam tam co innego pisać i tak się złożyło, że zaczęłam się spotykać cały czas ze znajomymi Czyżewskiej. Każdy z tych znajomych jakby mówił mi o jakieś innej osobie. Mówię: jakaś kompletna schizofrenia, czy na pewno mówimy o tej samej osobie? Okazało się, że ta Czyżewska miała talent do tego, że dla każdego z tych przyjaciół była kimś innym. Wszyscy spotkali się dopiero na jej pogrzebie, bo ona ich sobie nawzajem nie przedstawiała.Kinga Dębska

Reżyserka przyznała, że film „Zabawa, zabawa” był inspirowany właśnie postacią Elżbiety Czyżewskiej. Aktorka zmagała się z problemem alkoholowym, który udało jej się zwalczyć. – Wygrała z alkoholizmem, przestała pić, ale najpierw dużo rzeczy pozawalała, czego jej nie wybaczono – mówi Kinga Dębska.

Po raz pierwszy zbliżyłam się tak bardzo do osoby tak silnie w tym problemie zanurzonej. Ona rzeczywiście przez alkohol straciła nie tylko karierę i urodę. Zresztą ten film odpowiada też na pytanie: czy ona w ogóle mogła zrobić jakąś wielką karierę, kiedy pojechała do Stanów Zjednoczonych po trzydziestce i bez znajomości angielskiego? To, że Elżbieta Czyżewska była w stanie pracować jako aktorka i utrzymywać się z tego do końca życia, to już jest dużo. Także historia z Meryl Streep, która jako młoda aktorka była nią zafascynowana, to są niesamowite rzeczy. Gdybym nie zrobiła tego dokumentu, to to jest totalnie materiał na fabułę.Kinga Dębska

Film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej będziemy mogli zobaczyć dziś o godzinie 16:00 w bibliotece Norwida. Natomiast o 19:00 w Zaułku Artystów przy Fabrycznej 13b nastąpi oficjalne otwarcie Kozzi Film Festiwal.

Jutro, 12 czerwca o 14:00 rozpocznie się za to „Przystanek Ballady Ulicznej” – konkurs pod patronatem aktora Lecha Dyblika. W festiwalowym namiocie na deptaku wystąpią artyści amatorzy, którzy chętnie wykonują swoją muzykę na ulicy.

Zapraszamy wszystkich kochających muzykę, ale nie tylko. Przede wszystkim szukających wytchnienia w natłoku codzienności, które może nam dać muzyka. Muzyka świeża, ładna, taka, która płynie – tak, jak powinna płynąć ballada. Zapraszamy wszystkich gorąco od 14:00. Każdy, kto przystanie i posłucha, myślę, że odnajdzie kawałek siebie w tej muzyce. Następnego dnia, 13 czerwca, odbędzie się koncert zwycięzcy, ale będzie można również pomuzykować. Zapraszamy każdego, kto chciałby przystanąć i dać nam kawałek swojej muzyki.Justyna Stachura, koordynatorka Przystanku Ballady Ulicznej

Nowością na festiwalu będzie też połączenie przeglądu kina sensacyjnego, gangsterskiego z komentarzem prawników.

Sama jestem bardzo ciekawa tych komentarzy. Staram się niczego nie narzucać, chociaż sama jestem adwokatem i swoją opinię na ten temat mam. Jestem ciekawa komentarzy ludzi, którzy są stricte karnistami. Te osoby, które zostały poproszone o komentarz, zajmują się właśnie prawem karnym. Domyślam się, że możemy spodziewać się wypowiedzi częściowo krytycznych, ale ludzie ci są pasjonatami kina, w tym kina gangsterskiego. Pamiętajmy, że jest to kino, które kochamy wcale nie za oddawanie prawdy na ekranie, a za zupełnie inne emocje. Te emocje na pewno będą zauważone.Anna Wojniusz, prezes Stowarzyszenia „Kozzi Film Festiwal”, adwokat

Prawnicy będą omawiać filmy Patryka Vegi: „Kobiety mafii”, „Kobiety mafii 2” i „Pitbull. Ostatni pies” oraz produkcję „Odnajdę cię” w reżyserii Beaty Dzianowicz. Pierwszy pokaz z komentarzem – „Kobiety mafii 2” – 13 czerwca o 20:00 w Cinema City.

W programie 5. edycji Kozzi Film Festiwal znalazły się także warsztaty i gry dla dzieci, spotkania autorskie oraz gala festiwalowa w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze. Równolegle festiwal będzie się odbywał w Żarach.

Zobacz więcej
Back to top button
X