AUDYCJE 96 FM:

Wspomnienia ze zjazdu językoznawców i jak literat zajął się sportem [Polski na tapecie]

Gdyby nie poeta – znajomy Juliana Tuwima i wielki fan sportu – nie znalibyśmy komentarza sportowego w obecnej postaci. Czy dziennikarzom sportowym też zdarza się mówić “Dziś gra się słońcem football-match ogromny?” Na to pytanie poszukiwaliśmy odpowiedzi w audycji „Polski na tapecie”.

Najpierw jednak powróciliśmy wspomnieniami do 74. zjazdu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. W trakcie wrześniowego spotkania filologów zaprezentowana została m.in.  koncepcja internetowego słownika poprawnej polszczyzny.

prof. Marzanna Uździcka, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Komentarz sportowy to szczególna profesja w dziennikarstwie. Wymaga zobrazowania bieżącej sytuacji w trakcie meczu na boisku, korcie czy hali sportowej w krótkim czasie. Nie od razu zdobył sobie jednak przychylność kibiców i samych redaktorów. Należną uwagę nadał mu dopiero Kazimierz Wierzyński – XX-wieczny poeta, który zajął się tworzeniem „Przeglądu Sportowego”.

prof. Magdalena Steciąg, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wraz z prof. Magdaleną Steciąg poruszyliśmy też zagadnienie osobniczego języka piłkarzy. Podczas Euro 2016 sławę zyskało słowo „fusy” – określenie polskich zawodników, którzy na co dzień nie grają w europejskich ligach.

Audycja „Polski na tapecie” na antenie Akademickiego Radia Index – w każdy piątek po godzinie 16:30. Poniżej zapis ostatniej audycji.

Polski na tapecie – audycja z 7.10.

Materiału można również odsłuchać na stronie https://soundcloud.com/aleksandra-pietruszewska/polski-na-tapecie-audycja-z-710.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00