AUDYCJE 96 FM:

Gwiazdka nie zawsze oznacza coś dobrego [Polski na tapecie]

Gwiazdką i wykrzyknikiem poloniści opatrują błędne formy wyrazów i wyrażeń. I my gwiazdkujemy i „wykrzykujemy” to, co niepoprawne. Przygotowaliśmy małe zestawienie tych błędów językowych, które pojawiają się najczęściej oraz takich, które naszą uwagę przykuły niedawno.

Ten drugi przypadek dotyczy choćby odmiany rzeczownika zielonogórzanie. Zdarzyło się nam usłyszeć w publicznych wypowiedziach, jak mieszkańcy Zielonej Góry stawali się *zielonogórzaninami. Tymczasem według gramatyki języka polskiego są zielonogórzanami.

Często spotykane formy to także *dzień dzisiejszy i *na chwilę obecną. Poza oficjalnymi sytuacjami (np. urzędowymi) lepiej używać wyrazu dzisiaj, a *na chwilę obecną zastąpić w obecnej chwili.

Zdania są natomiast podzielone co do formy póki co. Część językoznawców bezwzględnie uważa ją za niepoprawną, ale są i tacy, którzy mówią o dopuszczalnym użyciu w mowie potocznej. Taką opinię wyraził np. profesor Mirosław Bańko.

O częstych błędach językowych usłyszycie w zapisie audycji. Czekamy również na Wasze zdanie i pytania związane z językiem polskim. Piszcie na facebook.com/PolskiNaTapecie.

Polski na tapecie – 24.11.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00