AUDYCJE 96 FM:

2018 rok z polonistycznego punktu widzenia [Polski na tapecie]

Początek nowego roku to zwykle czas na podsumowanie tego, co wydarzyło się w poprzednim. Z czego go zapamiętamy? Na pewno z ciekawych rozmów na temat języka polskiego.

Rok 2018 był pomyślny dla wielu wykładowców Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym dla językoznawców. Prof. Magdalena Steciąg otrzymała grant w wysokości ponad 280 tysięcy złotych na projekt badawczy, który dotyczy kontaktów językowych Polaków i Czechów. Razem z doktorantami naszej uczelni oraz naukowcami z uniwersytetu w Hradcu Kralove sprawdzi, w jaki sposób porozumiewają się ludzie na polsko-czeskim pograniczu: czy używają języków ojczystych, czy coraz bardziej powszechnego angielskiego.

Był to także rok poświęcony poezji, a konkretnie twórczości Zbigniewa Herberta. Okazję do zapoznania się z dorobkiem artysty na nowo dał „Wybór poezji”, który ukazał się w popularnej serii „Biblioteka Narodowa”. Duży wkład w powstanie publikacji miała prof. Małgorzata Mikołajczak – literaturoznawczyni, także z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W audycji „Polski na tapecie” mówiła nie tylko o tej książce, ale również o początkach naukowego zainteresowania poezją Herberta.

Aby dowiedzieć się więcej o polszczyźnie, warto było też wyjść poza uczelnię i posłuchać np. wypowiedzi Michała Rusinka. Autor takich książek jak „Pypcie na języku” i „Jak się dogadać?” odwiedził latem bibliotekę Norwida. W radiowej rozmowie z pisarzem dowiedzieliśmy się na przykład, że sztuki przekonywania i argumentowania – retoryki – z łatwością mogą nauczyć się nawet dzieci.

Bardziej szczegółowe polonistyczne podsumowanie 2018 roku – poniżej.

Polski na tapecie – audycja z 4.01.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: