ZIELONA GÓRA:

Zwolnienie ze składek i świadczenie postojowe – komu przysługuje według Tarczy 6.0?

Branża gastronomiczna, fizjoterapeuci czy handlowcy – te grupy zawodowe mogą starać się o zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Muszą wykazać spadek przychodów o co najmniej 40% w porównaniu z listopadem poprzedniego roku.

Czas na składanie wniosków przedsiębiorcy mają do końca stycznia, jednak do końca tego roku powinni złożyć dokumenty rozliczeniowe. Na podstawie Tarczy 6.0 niektóre branże mogą też uzyskać zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień.

Warunkiem jest między innymi spadek przychodu o 75% za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem, w porównaniu do tego samego miesiąca w roku 2019. Do 15 stycznia wnioski w tej sprawie będą mogły składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyczni. Planowana jest także nowelizacja przepisów, która wskaże termin na złożenie takiego wniosku dla innych branż ujętych w ustawie, których termin na złożenie wniosku upłynął 30 listopada.

Zwolnienie obejmuje również opłacone składki – wówczas przedsiębiorca będzie mógł otrzymać zwrot pieniędzy lub opłacić nimi kolejne składki.

Poza tym więcej przedsiębiorców może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego.

Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyczni i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowo postojowe nawet 3 razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75%.

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje zaś osobom, które wykonują pracę na umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Skorzystają z niego np. twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę i przewodnicy muzeów. Wnioski będą mogli składać od 15 stycznia.

Dokumenty ws. zwolnienia ze składek i świadczeń postojowych ZUS przyjmuje tylko przez Platformę Usług Elektronicznych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: