ZIELONA GÓRA:

Ewenement w skali kraju [Nieznana Zielona Góra, odc. 19]

Dom winiarski na Wzgórzu Winnym to znany wszystkim symbol miasta. W tym roku obchodzi 200. rocznicę wybudowania!

August Grempler, właściciel największej winiarni i wytwórni szampanów w Grünbergu, wybudował swój domek winiarski w 1818 roku na Ziegelbergu (Ceglanym Wzgórzu). Nie był to jednak zwykły budynek winiarski, jakich było bardzo dużo w mieście. Spełniał sporo innych funkcji aniżeli tylko gospodarcze. Był też miejscem wypoczynkowym i reprezentacyjnym z tarasem oraz ozdobną balustradą. Parter domu przeznaczony był na cele produkcyjno-magazynowe, a piętro na mieszkalno-rekreacyjne.

W dokumentach archiwalnych domek ten określany jest jako Winzerhaus (dom winiarski) lub jako Gartenhaus (dom ogrodowy). Do 1945 roku należał do firmy Grempler & Co. Aktiengeselschaft.

Po II wojnie światowej został przejęty przez miasto, a następnie stał się własnością zakładu opiekującego się zielenią miejską.

W latach 50. XX wieku do budynku dobudowano niewielką szklarnię, w której hodowano nowalijki na potrzeby przedsiębiorstwa. W dniu 1 maja 1961 roku uruchomiono kawiarnię z dancingiem – Palmiarnię. Lokal był wielokrotnie przebudowywany, a dawny dom Gremplera został wkomponowany w istniejący budynek Palmiarni.

Zabytkowy budynek jest najstarszą budowlą tego typu zachowana w mieście, który do dziś pozostaje na winnicy – Parku Winnym. Ewenement na skalę kraju!

Z okazji 200 lat domku winiarskiego Augusta Gremplera w Informacja Turystyczna Zielona Góra dostępna jest okolicznościowa koperta wydana w nakładzie tylko 5000 sztuk. Polecam serdecznie a już swoją mam.

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.
Pocztówki ze zbiorów Autora.

Domek Gremplera w 1910 r.

 

Jedna z rzadszych pocztówek z widokiem na domek winiarski Augusta Gremplera, opisana jako Gremplerberg (Wzgórze Gremplera).


Okolicznościowa koperta w całej okazałości.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X