ZIELONA GÓRA:

Zielonogórzanie w obronie praw kobiet – dziś Czarny Wtorek

Rok po Czarnym Proteście odbędzie się kolejny Ogólnopolski Strajk Kobiet. W demonstrację ponownie włącza się Zielona Góra. Koordynatorem akcji jest organizacja Wspólna ZG.

Postulaty uczestników protestu są związane głównie z prawami kobiet. Domagają się oni dostępności badań prenatalnych dla kobiet w ciąży oraz odpowiednich standardów opieki medycznej, również okołoporodowej. Oczekują także, że kobiety będą miały możliwość wyboru w zakresie macierzyństwa – w tym prawa do aborcji do 3. miesiąca ciąży. Wszystko to ujęto w projekcie ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie.

Protest ma też zwrócić uwagę na Konwencję antyprzemocową. Demonstranci będą sprzeciwiać się planom jej wypowiedzenia. Oczekują ochrony ofiar przemocy, m.in. kobiet i dzieci.

Poza tym Ogólnopolski Strajk Kobiet będzie poświęcony kwestii in vitro. Projekt dotyczący leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego złożą Zofia Szozda ze Wspólnej ZG oraz Andrzej Żywień, reprezentant Powszechnej Inicjatywy Obywatelskiej. Popierają też projekt ustawy stworzony przez działaczy SLD.

Czarny Wtorek, czyli strajk w obronie praw reprodukcyjnych i praw kobiet rozpocznie się dziś, 3 października o godzinie 17:00 na Placu Bohaterów w Zielonej Górze.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: