HOTUCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Zielona Góra stawia na system przyrodniczy. Opracowują go naukowcy UZ [WIDEO]

Trwają prace nad opracowaniem koncepcji systemu przyrodniczego dla Zielonej Góry. Projekt powstaje w porozumieniu Urzędu Miasta z Uniwersytetem Zielonogórskim. Ideą programu jest stworzenie systemu, który między innymi poprawi jakość powietrza oraz wpłynie na poprawę bioróżnorodności na terenie całego naszego miasta.

Stanie się tak dzięki obszarom węzłowym. Mówi dr Piotr Reda z Wydziału Nauk Biologicznych UZ.

W oparciu o wskaźnik wegetacji można było opracować miejsca, które już są wysycone przyrodą. Oraz te, którego potrzebują tego wysycenia i są dobre dla poprowadzenia korytarzy zieleni. 

Jak mówi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, tworzone w ten sposób korytarze zieleni, pozwolą natomiast na nowo zaplanować miejską zieleń.

Będziemy mogli w sposób racjonalny dopasować miejsca nasadzeń, gatunki roślin, tak żeby miasto miało swój korytarz zieleni. A przy okazji 700 – i 800 – lecia pokażemy nową zieleń miejską, odmienioną. do naszych działań będziemy aktywowali również mieszkańców. Żebyśmy razem tworzyli zieleń dla kolejnych pokoleń. 

Choćby w planach typowo rekreacyjnych. Mówi prof. Leszek Jerzak z z Wydziału Nauk Biologicznych UZ.

Badania dowodzą, że spacer minimum 15 minutowy, wśród zieleni, powoduje obniżenie hormonu stresu wśród ludzi. Takie węzły pozwolą na spacery, co podniesie poziom życia zielonogórzan. 

Więcej na temat projektu dowiemy się w listopadzie. Choć jak mówią naukowcy UZ – całe przedsięwzięcie potrwa nawet kilka lat.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X