ZIELONA GÓRA:

Zielona Góra postawiła na zielony transport. MZK podsumowuje projekt

Trzy lata temu Miejski Zakład Komunikacji i władze miasta zapowiedziały zmiany w transporcie autobusowym. Zielona Góra zaczęła inwestować w ekologiczną komunikację miejską. Projekt objął wymianę autobusów ze spalinowych na elektryczne i modernizację infrastruktury. Powstała też nowa zajezdnia i pętle autobusowe. Teraz MZK podsumowuje realizację projektu i przedstawia jego efekty.

Dane w liczbach przedstawił Robert Karwacki, zastępca dyrektora ds. technicznych MZK.

W ramach projektu zakupiliśmy 43 autobusy elektryczne, zakupiliśmy 17 autobusów przegubowych zasilanych silnikiem Euro 6, wybudowaliśmy nowoczesne Centrum Przesiadkowe do obsługi pasażerów, przebudowaliśmy zajezdnię, przygotowując ją do obsługi autobusów elektrycznych, jak również zmodernizowaliśmy 11 pętli, na których zbudowaliśmy nasz system szybkiego ładowania autobusów. Na obecnym etapie kończymy rozbudowę tablic informacji pasażerskiej i stawianie stacjonarnych automatów do sprzedaży biletów na 11 przystankach.

Ważną częścią inwestycji była również przebudowa wiaduktu na ulicy Batorego i zadaszenie dworca PKP w taki sposób, by był połączony z Centrum Przesiadkowym.

Prezydent Janusz Kubicki podkreślił, że system transportu elektrycznego jest składa się z wielu, równie ważnych elementów.

Mamy cały system komunikacji miejskiej oparty na autobusach elektrycznych, które jeżdżą po całym mieście, a nie po jednej trasie, jak to często w dużych miastach się odbywa. Bez zajezdni, bez pętli, bez stacji szybkiego ładowania to wszystko by nie działało. Wszystkie elementy musiały więc się zazębić, aby projekt mógł funkcjonować.

Projekt modernizacji transportu publicznego w Zielonej Górze kosztował ponad 250 milionów złotych. Ponad 160 milionów z tej sumy pochodziło z dofinansowania z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Przed MZK kolejne zmiany, ponieważ zakład planuje zakupić kolejne 12 autobusów elektrycznych i wybudować pętlę na osiedlu Mazurskim. Poza tym MZK będzie przekształcone w spółkę.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: