UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

“Zielona Góra”, “Hej Winobranie” – to nazwy irysów, które trafią do Ogrodu Botanicznego

Józef Koncewicz to niekwestionowany “Zielonogórski Król Irysów”. Już wkrótce część jego niezwykłej kolekcji trafi do miejskiego Ogrodu Botanicznego.

To miłość od pierwszego wejrzenia. Zaczęło się od ogródka działkowego w Droszkowie. Pan Józef kawałek ziemi kupił już na emeryturze i rozpoczął hodowlę irysów brodatych. W świat kwiatów wprowadziła go literatura. Sam stworzył już ok. 300 gatunków irysów. Ich nazwy mają też miejski charakter:  „Hej, Winobranie”, „Lubuszanin” , „Miasto Bachusa” , „Jagodowe Wzgórze” czy „Zielona Góra”.
Irysy trafią do miejskiego Ogrodu Botanicznego. Kilkadziesiąt rodzajów kwiatów będą już wkrótce mogli podziwiać mieszkańcy i goście, a pan Józef doczeka się tablicy z okazji 80. urodzin. Pojawi się ona na terenie ogrodu.

– Bardzo się cieszę, że mogę miastu przekazać moją kolekcję irysów, w którą włożyłem sporo serca i pracy –powiedział dla portalu wzg24.pl pan Józef – Jeden z okazów zdobył nawet mistrzostwo świata. Taki byłem wtedy dumny.

W ten piątek, o godzinie 16:00, w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się sadzenie irysów. Pracownicy ogrodu wspólnie z mistrzem tego gatunku kwiatów posadzą w sumie 11 gatunków irysów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X