ZIELONA GÓRA:

“Szkło Huty Niemen” w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na kolejną wystawę. Tym razem ekspozycja wyjątkowo delikatna i krucha. Podziwiać będzie można bowiem “Szkło Huty Niemen”. I to już od środy 17 listopada. 

Jak nie trudno się domyślić – do łatwych zadań nie należało już samo przewiezienie szklanych eksponatów. Logistycznie wzięli to na siebie kolekcjonerzy. Mówi Longin Dzieżyc, zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Bardzo dbają o to, bo to dla nich cenne rzeczy. Nie tylko od strony finansowej, ale też i duchowej. Każdy obiekt to historia. Trafiały do nich z różnych części Europy. Mają około 100 lat co dodatkowo wzbogaca ich wartość artystyczną. 

A co można powiedzieć o samych eksponatach i ich historii? Na początek warto pamiętać o tym, że pochodzą one z Kresów.

Huta powstała około 30 km od Nowogródka na północy Kresów w 1891 roku. Początkowo były to wyroby skromne. Szkło dmuchane. Szklanki, abażury do lamp, izolatory elektryczne. Dopiero później pojawiła się galanteria szklana.

Wystawa “Szkło Huty Niemen” można podziwiać od środy. Oczywiście w Muzeum Ziemi Lubuskiej. A jeszcze więcej na ten temat znajdziecie w poniedziałkowej audycji “Ekspozycje”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: