ZIELONA GÓRA:

SLD o działaniach antysmogowych: Zielona Góra potrzebuje pieniędzy i strategii

Pomysłów na poprawę jakości powietrza w Zielonej Górze jest wiele: dofinansowania do wymiany pieców, monitoring za pomocą dronów czy przyłączenie mieszkań do miejskiej sieci ciepłowniczej. Działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej apelują natomiast do radnych i prezydenta, by w budżecie miasta znalazła się większa kwota na ten cel.

Tomasz Nesterowicz, jedyny przedstawiciel SLD w radzie miasta, poparł pomysł klubu Platformy Obywatelskiej na dopłaty do wymiany pieców. Uważa jednak, że pół miliona złotych to zdecydowanie za mało.

Poprę projekt, który wniosła Platforma. Będę tylko prosił o wprowadzenie zmian. Jedna z podstawowych to zwiększenie środków finansowych do minimum miliona. Dlatego, że jeżeli popatrzymy na to, że w Zielonej Górze mamy kilka tysięcy pieców do wymiany i będziemy chcieli na to przeznaczyć kilkaset tysięcy, to piece będziemy wymieniać chyba do 2025 roku. To jest delikatne kuriozum.Tomasz Nesterowicz

Radny SLD zapowiedział, że wniesie również poprawki do projektu, który przygotowali społecznicy.

Miasto potrzebuje też strategii, aby działania na rzecz poprawy jakości powietrza nie były dorywcze – dodaje Edward Markiewicz. Poinformował, że zrobił to już m.in. Gorzów Wielkopolski, a także przedstawił dane o źródłach zanieczyszczenia powietrza.

Kiedyś byłem przekonany, że powietrze zanieczyszcza generalnie przemysł. Ale dotarłem do materiałów z 2016 roku: połowa zanieczyszczeń pochodzi z pieców. Więc warto do tego podejść. Ludzie to bagatelizują, ale to, że przychodzi zima i mamy problemy ze spaniem, wracają alergie, to rezultat zanieczyszczenia powietrza. Inne miasta sobie poradziły – Gorzów dotarł do programu, który zminimalizował ten problem. Jest program w okręgu nowosolsko-wschowskim, a u nas tego nie ma. I o to apelujemy.Edward Markiewicz

Edward Markiewicz popiera również pomysł dofinansowań na podłączenie mieszkań do sieci ciepłowniczej. Jak mówi, trzeba jednak mieć świadomość, że w mieszkaniach komunalnych wymaga to porozumienia wielu osób.

Te mieszkania komunalne, za które my odpowiadamy – prawie 4 tysiące mieszkań – mieszczą się w 900 budynkach. W wielu przypadkach w jednej kamienicy mamy jedno, dwa albo trzy mieszkania, a podłączenie się do elektrociepłowni oznacza wymianę instalacji w całym pionie. Jest to kwestia dogadania się z zarządem wspólnoty, ale żeby ją rozwiązać, trzeba mieć na to pieniądze.Edward Markiewicz

Zdaniem działacza SLD miasto powinno ustalić stałą kwotę, jaką co roku przeznaczy na ochronę czystości powietrza. Aby określić, jakie fundusze zaspokoją potrzeby mieszkańców w tym zakresie, należałoby według niego przeprowadzić badania – oszacować koszt likwidacji pieców węglowych. Dodaje jednak, że wielkość budżetu miasta (ponad miliard złotych) umożliwia znalezienie pieniędzy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00