ZIELONA GÓRA:

Przygotowania do świąt z Caritas – wielkopostna zbiórka pieniędzy i… zdrapka

W okresie Wielkiego Postu i świąt wielkanocnych Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej prowadzi wiele akcji na rzecz potrzebujących. Na terenie lokalnych parafii trwa zbiórka pieniędzy – jałmużna wielkopostna pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora”.

Akcja jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży. Polega na tym, że młodzi przez cały Wielki Post zbierają pieniądze do skarbonek. Datki będą przeznaczone na świąteczne paczki dla osób starszych.

Uczymy osoby młode wrażliwości na drugiego człowieka i tego, że on też ma swoje potrzeby, jest czasami w gorszej sytuacji i warto mu pomóc. Jeśli ktoś chciałby się jeszcze włączyć w tę akcję, a skarbonek nie otrzymał, ponieważ wszystkie rozdaliśmy, to ta skarbonka jest formą umowną. Można ją zrobić z tektury, ze słoika, jakiejś świnki skarbonki. I w ten sposób razem ze swoją rodziną, dziećmi, przyjaciółmi ze studiów, przeprowadzić taką jałmużnę wielkopostną.Anna Maria Fedurek, rzecznik Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Wypełnione skarbonki należy przynieść do swojej parafii, najlepiej w trakcie Wielkiego Tygodnia, czyli tuż przed Wielkanocą. Organizacja rozesłała do parafii i szkolnych kół Caritas 3 tysiące skarbonek.

Oprócz tego Caritas prowadzi akcję „Zdrapka Wielkopostna”. Nie jest to gra, choć osoby, które ją mają, mogą podejmować różne wyzwania.

Przez okres Wielkiego Postu, od Środy Popielcowej do Wielkiego Tygodnia, zdrapujemy pole. W każdym tym polu znajduje się zadanie, cytat, jakaś złota myśl bądź prosty gest do wykonania w kierunku osób bliskich lub zupełnie nam obcych. Jest to bardzo dobra forma indywidualnych rekolekcji, ponieważ na początku zdrapki określamy patrona Wielkiego Postu w tym roku i realizujemy te bardzo drobne zadania.Anna Maria Fedurek

Zadania ze zdrapki codziennie pojawiają się na stronie Centrum Wolontariatu Caritas na Facebooku. Może to być np. modlitwa w konkretnej intencji.

Inne, zaplanowane działania charytatywne to zbiórka żywności oraz akcja rozprowadzania wielkanocnych świec. Ponadto w Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wciąż przyjmowane są wnioski o przyznanie nagrody „Człowiek Człowiekowi”. To wyróżnienia dla ludzi, którzy angażują się w różne akcje dobroczynne. Kandydatów w trzech kategoriach – darczyńca, organizacje pozarządowe i osoby indywidualne – można zgłaszać do 19 marca.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: