KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Podwójna winobraniowa wystawa w muzeum! Na niej – m.in. winnica w Gostchorzu

Koniec Winobrania nie oznacza zakończenia wszystkich związanych z nim wydarzeń. W Muzeum Ziemi Lubuskiej można jeszcze oglądać dwie wystawy: ekspozycję plakatów winobraniowych z lat 1965-2020 i prezentację jednej z lubuskich winnic.

W cyklu „Lubuskie winnice wczoraj i dziś” muzealnicy prezentują historię i teraźniejszość winiarstwa w Gostchorzu k. Krosna Odrzańskiego. Czemu wybrali akurat tamtejszą winnicę?

Ma po prostu dobre produkty, które zdobyły uznanie na wielu ogólnopolskich konkursach. Ziemia krośnieńska posiada bardzo ciekawą historię uprawy winorośli – tak samo długą, jak Zielona Góra, o ile nie dłuższą. Ta winnica należy też do jednej z większych w naszym województwie – to jest już ponad 11 hektarów. Docelowo właściciel zamierza zwiększyć ten areał do 15 hektarów.

Wystawę można oglądać na terenie Muzeum Wina. Oprócz plansz informacyjnych o winnicy w Gostchorzu znajdują się tam dawne sprzęty winiarskie i nagrody, które zdobyła winnica za swoje wyroby. Ekspozycja jest dostępna do końca roku.

mat.prasowe

W Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej są natomiast prezentowane plakaty winobraniowe – te współczesne i sprzed ponad 50 lat. Możemy zobaczyć, jak na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się techniki graficzne, stylistyka prac i jacy artyści przygotowywali plakaty. Na przykład w 1965 roku zaprojektował go jeden z czołowych twórców, Rosław Szaybo.

Jest to wybitny polski plakacista, ale dużo bardziej znany z tworzenia okładek płyt. Zaprojektował okładki takim gwiazdom, jak Carlos Santana, Elton John, Judas Priest czy The Clash. Także szeroko reprezentowani są nasi lubuscy twórcy. Mamy projekt plakatu autorstwa naszego byłego dyrektora, Klema Felchnerowskiego, wiele projektów znakomitego twórcy Witolda Michorzewskiego.

Wystawę plakatów winobraniowych możemy oglądać do końca października.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00