ZIELONA GÓRA:

Pamięć o Wydarzeniach Zielonogórskich wciąż żywa

56 lat temu zielonogórzanie stanęli w obronie Domu Katolickiego. Demonstracje przeszły do historii pod nazwą Wydarzenia Zielonogórskie. W tym roku zostaną upamiętnione po raz kolejny.

Dom Katolicki próbowała przejąć Służba Bezpieczeństwa. 30 maja 1960 roku mieszkańcy w geście protestu przeciw likwidacji obiektu zablokowali wejście do niego. Tłum starała się rozproszyć milicja, jednak z każdą kolejną godziną przybywało demonstrantów. Łącznie w proteście wzięło udział ok. 5 tysięcy osób. O tym, co działo się wówczas w Zielonej Górze, przypomina pomnik przy filharmonii oraz nazwa jednej z pobliskich ulic.

Z Wydarzeniami Zielonogórskimi związana jest postać księdza Kazimierza Michalskiego – pierwszego polskiego proboszcza w Zielonej Górze i działacza społeczno-kulturalnego.

Obchody 56. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich rozpoczną się od mszy w Konkatedrze św. Jadwigi, 30 maja o godzinie 14:00. W tym dniu odbędzie się również pokaz filmu „Trzydziestego maja, sześćdziesiątego roku” w bibliotece Norwida.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: