ZIELONA GÓRA:

Pakuje bagaż kultury, organizuje Leśne Przedszkole – spółdzielnia socjalna Pracownia

Edukacja alternatywna, wolna szkoła, szkoła demokratyczna – z czym to się je? Bardzo dobrze wiedzą Kornelia Podsiadło i Alicja Szafran, które w spółdzielni socjalnej Pracownia organizują różnego rodzaju warsztaty dla dzieci oraz dorosłych.

Wolna edukacja zakłada, że dziecko może zdobywać w gronie ludzi w każdym wieku, niekoniecznie z rówieśnikami. Poza tym najmłodsi sami decydują, czego się uczą.

Szkoły demokratyczne opierają się nie na jakiejś konkretnej pedagogice, proponowanej systemowo, tylko właśnie na sposobie demokratycznego decydowania o swoim kształceniu. O braniu odpowiedzialności przez dzieci za swoją edukację i za kontakty z innymi ludźmi.Alicja Szafran

Spółdzielnia socjalna Pracownia, zwana również Pracownią Żyrafa, realizuje zajęcia w trybie dziennym i popołudniowym. Pierwsze z nich to właśnie Wolna Szkoła w Zielonej Górze. Oferta popołudniowa to z kolei zajęcia także dla dorosłych, np. warsztaty bębniarskie.

Organizacja cyklicznie prowadzi też wydarzenie pod nazwą “Bagaż Kultury”. Są to warsztaty edukacji międzykulturowej. Uczestnicy dyskutuja na temat schematów myślenia, stereotypów, które pokutują na temat różnych, nieznanych nam środowisk i ludzi.

Metoda, którą wykorzystujemy razem z moim partnerem warsztatowym, Pawłem Furdakiem, opiera się na elemencie zaskoczenia. Chodzi o to, żeby uczestnicy mieli możliwość skonfrontowania się z inną przestrzenią kulturową, dzięki temu też z kulturą własną. Czyli jak nasz bagaż kultury wpływa na postrzeganie przedstawicieli innych kultur albo na postrzeganie warunków, które nie są do końca zrozumiałe, właśnie dlatego, że są dla nas kulturowo obce.Kornelia Podsiadło

Wolna Szkoła mieści się przy ulicy Gajowej 54. Więcej o niej oraz spółdzielni socjalnej Pracownia dowiecie się z poniższej rozmowy.

Kornelia Podsiadło, Alicja Szafran – spółdzielnia socjalna Pracownia (Pracownia Żyrafa)

Na rozwój edukacji alternatywnej można przekazać 1% podatku. Więcej w poniższym filmie.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X