ZIELONA GÓRA:

Ośrodek dla młodzieży stanie się Domem Wielopokoleniowym. W planach m.in. pracownia kulinarna

Od prawie czterech lat w budynku dawnej kotłowni przy ulicy Władysława IV działa Dzienny Ośrodek Młodzieżowy – przestrzeń spotkań, rozmów i wspólnych działań młodych ludzi, takich jak warsztaty artystyczne czy charytatywne kiermasze. W przyszłości z budynku będzie korzystać także starsze pokolenie.

W 2016 roku pojawił się pomysł, by rozbudować ośrodek i stworzyć z niego Dom Wielopokoleniowy – miejsce dla młodzieży i osób starszych. Projekt pod nazwą „Mądrzy Seniorzy i Dobra Młodzież” uzyskał ponad 4 tysiące głosów zielonogórzan w budżecie obywatelskim na rok 2017. Realizacja zwycięskiego zadania została uwzględniona w tegorocznym budżecie miasta.

Dom jest projektowany. Otrzymaliśmy już wizualizacje, które przedstawiają koncepcję, jak miałaby wyglądać budowa, jak miałyby wyglądać pracownie, pomieszczenia. A na pewno taką szczególną pracownią, gdzie będziemy razem dużo robić, będzie pracownia kulinarna. Młodzież świetnie sprawdza się w działaniach kulinarnych, mają tutaj warsztaty. A wiemy, że seniorzy bardzo wiele nauczą młodzież, choćby wypieku chleba, ciast, ciasteczek. Mamy nadzieję, że w okresie świąt wielkanocnych, Bożego Narodzenia, będziemy mogli robić wspólnie jakieś bardzo dobre potrawy.Dawid Juszczyszyn, dyrektor fundacji „Możesz Inaczej”

Spotkania w Domu Wielopokoleniowym będą formą przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, wzmocnią poczucie wartości u młodzieży i osób starszych oraz pozwolą zacieśnić więzi. Fundacja „Możesz Inaczej” nie zamierza jednak czekać do otwarcia obiektu. Już w marcu rozpocznie projekt wolontariacki, którego celem będzie wsparcie seniorów.

Nasza młodzież będzie chodzić do domów seniorów i pomagać im w różnych ważnych, codziennych czynnościach. Czy to porządkowych, czy zrobienia zakupów, czy zwykłej rozmowy, spotkania. Chcemy w ten sposób wyjść poza mury tego domu, by być bliżej osób starszych.Dawid Juszczyszyn

Na rozbudowę Dziennego Ośrodka Młodzieżowego trafią w sumie prawie 2 miliony złotych. W tym roku na zadanie Urząd Miasta planuje przeznaczyć ponad milion 700 tysięcy złotych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: