ZIELONA GÓRA:

Kościół ewangelicki po śmierci Lutra – tematem kolejnych „Rozmów o wierze”

Mianem reformacji określa się przemiany, do jakich doszło w Kościele w Europie Zachodniej. Co pozostało z idei protestanckich po śmierci reformatora – Marcina Lutra? Jak obecnie wygląda Kościół ewangelicko-augsburski? Odpowiedzi usłyszymy na spotkaniu z cyklu „Rozmowy o wierze”.

Ponownie przybliży ono historię ruchu reformacyjnego, również w Polsce.

Szczególnie chcemy zwrócić uwagę, jak wyglądała teologia ewangelicka. Mówimy bardziej o latach do wieku dziewiętnastego, dwudziestego. A przy wieku dwudziestym chcemy popatrzeć, jak wyglądały Kościoły ewangelickie już w Polsce. Jak to wyglądało w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej i już w wolnej Polsce, jak też obecnie wygląda cały Kościół ewangelicki i w Polsce, i na świecie. Dlatego, że, biorąc pod uwagę inne kraje, czasami okazuje się, że nie wiemy, że luteranizm nie jest tak szczątkowo rozbity jak w Polsce. W niektórych krajach jest to tak naprawdę wyznanie większościowe.ks. Marek Bożek, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zielonej Górze

Społeczność ewangelicko-augsburska w Zielonej Górze jest nieliczna, co jednak pozwala się zintegrować. Także z mieszkańcami innych miast, którzy przyjeżdżają na niedzielne nabożeństwo.

Taka mała grupa osób ma ten plus, że znamy się między sobą. Widzimy się często co niedzielę na nabożeństwach, wiemy kto gdzie przebywa, gdzie mieszka. Jest taka bardziej rodzinna atmosfera aniżeli w parafii kilkutysięcznej, gdzie w kościele spotykamy anonimowe osoby.ks. Marek Bożek

Cykl „Rozmowy o wierze” służy poszerzeniu wiedzy na temat reformacji i Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Mogą być np. uzupełnieniem tego, co jest nam znane z lekcji historii. Kolejne spotkanie, zatytułowane „Reformacja i co dalej?” odbędzie się dziś, 5 listopada o 18:00 w sali parafialnej naprzeciwko kościoła przy Placu Bohaterów.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00