ZIELONA GÓRA:

Jak zamknąć lato w słoiku? Zielonogórzanie są w tym ekspertami!

W piątek rusza konkurs kiszenia ogórków

Przez lata raczyła nas kultowymi imprezami, jak wieczory taneczne z tangiem i salsą czy koncerty w podwórku na deptaku. Zielonogórska „Galeria u Jadźki” to już niestety historia. O jej dorobku nie zapomina jednak Stowarzyszenie Kulturalne „Galeria”. Trudno bowiem wyobrazić sobie lato w mieście również bez dorocznego konkursu kiszenia ogórków!

Sezon na rozmaite przetwory mamy w pełni. Wiele osób gromadzi lub „odkurza” receptury na domowe dżemy, konfitury czy właśnie kiszonki. Naszymi kulinarnymi zdolnościami możemy chwalić się niekoniecznie tylko przed rodziną. Na tradycyjne czy zupełnie nowe, oryginalne ogórkowe specjały czeka jury konkursu. Zasady udziału tłumaczy Beata Łapanowska, prezes stowarzyszenia.

Zapewniamy wszystko, co jest niezbędne do zakiszenia ogórków – wodę, ogórki, przyprawy i tak dalej. Prosimy również o przyniesienie swoich tajemniczych przypraw. Możecie państwo zakisić jeden słoik. Nie jest łatwo ocenić 40 słoików. Powołujemy komisję, która dzielnie narusza każdy słoik i próbuje. Jest specjalna tabela, którą się wypełnia i różne kategorie – twardość, smak, kwaśność. Jest to ciężka praca, ale i zabawa dla wszystkich – zarówno dla uczestników, jak i organizatorów.Beata Łapanowska

Konkurs rozpocznie się w ten piątek, 27 lipca o 18:00 w podwórku dawnej  „Galerii u Jadźki”. Wyniki będą znane po ok. 2-3 tygodniach. W oczekiwaniu na werdykt możemy spędzić czas przy dobrej, lubianej muzyce. Zapewni ją znana w całej Polsce DJ-ka Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika.

Będzie puszczała muzykę z lat 70. i 80., podobno również latino. Myślę, że części z państwa ta pani jest znana. Ma naprawdę dużo siły w sobie. Będzie można również potańczyć.Beata Łapanowska

O wszystkich imprezach w ramach Lata z Galerią posłuchacie w zapisie całego wywiadu z Beatą Łapanowską.

Beata Łapanowska

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: