ZIELONA GÓRA:

Jak nie zaplątać się w sieci WWW? Dzień Bezpiecznego Internetu

Z dobra dostępnego nielicznym internet stał się powszechnym narzędziem pracy, komunikacji i rozrywki. Dostęp do niego mamy już w zasadzie w każdym miejscu. Sieć, poza tym, że usprawnia codzienne czynności, niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Rozmawiali o nich uczestnicy konferencji w bibliotece pedagogicznej w budynku Norwida.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, którego organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. Marii Grzegorzewskiej, bibliotekarze zorganizowali spotkanie z ekspertami, którzy mówili o tym, na co powinniśmy uważać w sieci. Niebezpieczeństwem są np. keyloggery, czyli programy, które rejestrują, jakie klawisze naciska użytkownik.

Po pierwsze – logowanie na nieznane strony. Ktoś nam poleci stronę, wchodzimy i w tym momencie może nastąpić na przykład „podsłuchiwanie” naszego komputera. A dokładniej mówiąc, tego, co naciskamy na klawiaturze. Wszelkie dane do logowania, do stron, są przekazywane potencjalnemu hakerowi. Oczywiście otwieranie załączników z niewiadomych źródeł, które przychodzą na naszą pocztę. Otwarcie takiego załącznika to prezent dla hakera. Ma on dostęp do naszego komputera, może także na bieżąco widzieć, co robimy.Jarosław Wagner, Katedra Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego

Kradzieże danych w sieci są o tyle groźne, że przez dłuższy czas mogą pozostać niezauważalne. A im bardziej nowoczesne są zabezpieczenia, tym więcej pomysłów na to, jak je obejść.

Producent musi dbać o bezpieczeństwo oprogramowania, ale zawsze jeżeli jeden człowiek coś stworzył, to inny będzie starał się ominąć te zabezpieczenia. Dlatego jest to ciągła praca przeciwko hakerom, ale użytkownik musi pomóc i świadomie, odpowiedzialnie korzystać.Jarosław Wagner

Niezbędna jest także wiedza o tym, co robić, by zapobiec przykrym skutkom korzystania z internetu i jak działać, gdy wydarzy się coś złego. To informacje ważne m.in. dla rodziców.

Na pewno rodzice powinni ufać swoim dzieciom, ale też je kontrolować. Jeśli jest ta rozmowa z dzieckiem, uświadamianie, że są zagrożenia, to myślę, że dzieci też będą kontaktować się z rodzicami i mówić, że coś jest nie tak.asp. Radosław Bartkowiak, Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Warto dodać, że chociaż wiele przestępstw dzieje się w przestrzeni wirtualnej, to konsekwencje, jakie ponoszą za nie sprawcy, są w pełni realne.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00