ZIELONA GÓRA:

Dzika Ochla tętniła życiem! Za nami Piknik z Ekonomią Społeczną

Kilkanaście spółdzielni socjalnych wraz z Lubuszanami i Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej symbolicznie pożegnało lato. Na Dzikiej Ochli odbył się Piknik z Ekonomią Społeczną pełen atrakcji i informacji o tym, czym jest społeczny biznes.

Ekonomią społeczną zajmują się m.in. stowarzyszenia, fundacje i warsztaty terapii zajęciowej. Starają się np. przeciwdziałać wykluczeniu różnych grup ludzi.

Zatrudniają osoby oddalone od rynku pracy, które mają problemy z wejściem na rynek pracy. To mogą być osoby z niepełnosprawnością, osoby, które przez jakiś dłuższy czas już nie pracują, które wychodzą z zakładów karnych, samotnie wychowujące matki. To są też fundacje, które działają na rzecz jakiejś grupy osób. Na przykład jest tutaj z nami fundacja Zielona Arteterapia, która została stworzona po to, żeby wesprzeć 12 osób z niepełnosprawnością, które nie znalazły miejsca w żadnym ośrodku.

Spółdzielnie socjalne funkcjonują również po to, by promować styl życia w zgodzie z naturą. Pod ich okiem można się nauczyć, jak odpocząć od ciągłej pogoni w życiu i znaleźć chwilę na ekologiczne działania.

Dzięki OWES-owi dostaliśmy dotację na uruchomienie piekarni – takiej malutkiej, kraftowej. Dzięki temu mamy czwórkę pracowników, którzy nam dzielnie pomagają w tym spowalnianiu życia i pracach w Pomorsku. Interesuje nas generalnie wszystko, co naturalne, powolne, wracamy do natury.

Samo miejsce pikniku – Dzika Ochla – także jest związane z ekonomią społeczną. Działalność prowadzi tam bowiem fundacja Rondo. Organizuje wyprzedaże garażowe, firmowe imprezy, zachęca też do korzystania z parku linowego. Pozyskany dochód fundacja przeznacza na cele statutowe, czyli pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: