ZIELONA GÓRA:

Dar ze Szwajcarii w uniwersyteckim szpitalu. Joannici przekazali 41 łóżek

Szpital Uniwersytecki zyskał nowoczesne wyposażenie – 41 sterowanych elektrycznie łóżek. To dar komandorii zakonu joannitów w Szwajcarii. Dostarczono go za pośrednictwem księcia pruskiego Franza Friedricha z rodu Hohenzollernów.

To drugi podarunek, jaki książę przywiózł do Lubuskiego. Wcześniej, podczas prezentacji odnowionej sali pałacu w Zaborze, ofiarował portret swojej babki. Do samego zielonogórskiego szpitala ma wielki sentyment.

W tym szpitalu się urodziłem. Byłem tutaj krótko, później spędziłem swoje życie na Zachodzie, w Niemczech. Ale muszę powiedzieć, że region ten nie różni się od miejsca, w którym przez lata żyłem. Nie jest łatwo, ale będę robił wszystko, co w mojej mocy, by pomóc temu regionowi. Mogę już powiedzieć, że zakon joannitów, który jest darczyńcą, ma do dyspozycji kolejne 120 łóżek. Pani marszałek zdecyduje, gdzie będą one przekazane.Franz Friedrich Hohenzollern, książę pruski

Łóżka trafiły m.in. na Oddział Chirugii Ogólnej i Onkologicznej, którym kieruje dr Jędrzej Bandurski.

Dla nas ten dar księcia Franza Friedricha to duża sprawa. Poprawia komfort chorym, a co jest bardzo ważne, również możliwości ich pielęgnacji. Ułatwia pracę w znacznym stopniu. Dlatego chcemy bardzo podziękować i księciu, i pani marszałek za tę pomoc.dr n. med. Jędrzej Bandurski, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej

Oddział przyjmuje rocznie ok. 2 tysięcy pacjentów, 1600 jest operowanych. Około 400 z nich to osoby z chorobami nowotworowymi, najczęściej nowotworami piersi i przewodu pokarmowego.

Za to, że książę Franz Friedrich dotrzymał słowa i udzielił wsparcia szpitalowi, dziękował też prezes placówki, Marek Działoszyński.

Jesteśmy na Oddziale Chirurgii Ogólnej, gdzie trafiło 14 łóżek, 15 na onkologię i po kilka na inne oddziały. Oczywiście potrzeby w tym zakresie mamy duże, ale jesteśmy w trakcie modernizacji szpitala. Traktuję tę wizytę jako pewien zaczyn do tego, by współpraca była kontynuowana. Książę zapowiada, że to nie koniec dobrych relacji.Marek Działoszyński

Także marszałek Elżbieta Polak potwierdziła, że Szpital Uniwersytecki nadal potrzebuje wsparcia. Dotyczy ono zarówno pomocy rzeczowej, jak i finansowej.

Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, nazywany w skrócie joannitami, to znany z historii zakon rycerski. Podobnie jak w średniowieczu, także w XX wieku prowadził szpitale – zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: