ZIELONA GÓRA:

Budda w zielonogórskiej odsłonie i z „Przestrzenią Umysłu”

W Zielonej Górze odbędzie się IV edycja Festiwalu Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu”. Podczas ostatniego tygodnia marca mieszkańcy będą mogli zbliżyć się do ideologii buddyzmu. Inicjatorem wydarzenia jest Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Zielonej Górze, a festiwal dociera do innych miast w Polsce.

Od kilku lat w Zielonej Górze funkcjonuje miejsce, gdzie spotykają się osoby zainteresowane buddyzmem. Podobnie, jak w 2010 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja festiwalu. Minęło 7 lat, a zainteresowanych, wydawałoby się odległą religią, nie brakuje.

– Myślę, że ludzie po prostu stawiają sobie pytania na temat sensu życia. Nie wchodząc tutaj w górnolotne odpowiedzi – zastanawiają się i chcą jakby nadać sens swojemu życiu, szukają różnych odpowiedzi, różnych metod. Właśnie też buddyzm – wydaje mi się, że daje taką metodę, która pasuje do nowoczesnego człowieka. Jest na tyle otwarty i stawia na krytyczne myślenie, że jest dla wielu osób atrakcyjny – mówiła Marta Kłaczkowska z Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Zielonej Górze.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie pokazu filmu „Klejnot”, ale również „Hannah. Nieznana historia buddyzmu”. Najmłodsi będą mogli poznać religię od strony bajek i programów animacyjnych. Dla zainteresowanych odbędzie się warsztat medytacji buddyjskiej. A pierwszego dnia?

– Ostatni tydzień marca przygotowaliśmy bardzo wszechstronny program. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Zaczynamy w poniedziałek otwarciem wystawy „Oświecenie 3D” na temat stup – buddyjskich budowli. Ta wystawa będzie pokazywana przed budynkiem głównym WiMBP im. C. Norwida. Będzie to taki zespół plansz ilustrujących stupy z różnych części świata, nie tylko Azji, ale tez będzie wiele przykładów z Europy. Jest to taka wystawa też edukacyjna, gdzie można znaleźć odpowiedzi – czym jest stupa, jakie są rodzaje stup, co to w ogóle za budowla, jaka jest jej symbolika? Zaraz po wystawie będzie wykład Piotra Kaczmarka, gdzie można będzie zgłębić wiedzę na temat stup. Piotr Kaczmarek jest od lat uczniem Lamy Ole Nydahl’a, który przeniósł buddyzmu, tu na zachodnie części świata. Piotr też od lat bierze udział w budowaniu stup – dodaje Marta Kłaczkowska.

IV Festiwal Kultury Buddyjskiej „Przestrzeń Umysłu” trwać będzie od 27 marca do 2 kwietnia.

Buddyjski Ośrodek Medytacji w Zielonej Górze

 

Zobacz więcej
Back to top button
X