KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Bibliotekarz=działacz kultury i… dziennikarz. W „Norwidzie” o obliczach prasy

Lubuskie Pismo Literacko-Kulturalne „Pro Libris” zna niemal każdy. To nie jedyne pismo, w którym pisarze, poeci czy ludzie kultury promują twórczość. Jak głęboko sięgają korzenie tego rodzaju czasopiśmiennictwa i czy ma ono jeszcze rację bytu? Przekonamy się w bibliotece Norwida.

Książnica będzie gospodarzem konferencji „Czasopisma społeczne, kulturalne, artystyczne i literackie we współczesnej bibliotece”. O piśmie „Pro Libris” opowie dr Andrzej Buck, redaktor naczelny periodyku. W panelu dyskusyjnym z jego udziałem będą uczestniczyć również redaktorzy pism „Pegaz Lubuski”, „Więź” i „Fraza”.

Na konferencji będzie mowa także o digitalizacji czasopism. Za przykład posłuży choćby „Gazeta Zielonogórska”, późniejsza „Gazeta Lubuska”, której starsze wydania są dostępne w „Norwidzie” w postaci cyfrowej. O procesie digitalizacji powie dr Przemysław Bartkowiak.

Zaprezentowany będzie też komunikat z badań gromadzenia i czytelnictwa prasy w bibliotekach na południu województwa. Przedstawi go dr Dawid Kotlarek.

W spotkaniu wezmą udział pracownicy bibliotek uniwersyteckich, w tym biblioteki zielonogórskiej uczelni, nauczyciele akademiccy i krytycy literatury. Poza dyskusjami i referatami przewidziano warsztaty dziennikarskie dla bibliotekarzy. Poprowadzi je dr hab. Jolanta Chwastyk-Kowalczyk, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, przewodnicząca kapituły Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego.

Konferencja potrwa dwa dni – od 8 do 9 listopada w gmachu biblioteki Norwida przy al. Wojska Polskiego 9. Program dostępny na stronie biblioteki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00